Понеділок 22 Квітень 2019, 05:50

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

9 травня в Україні – наслідки. Коментар експерта УІДЕ Богдана Петренка «Радіо Свобода»

10.05.2018

10 травня 2018 року заступник директора Інституту Богдан Петренко прокоментував для «Радіо Свобода» наслідки травневих свят для України

Насамперед, відзначив експерт, вчорашній день на щастя минув без кривавих прецедентів. І це звичайно вагомо як для травневої “зони турбулентності” та свята, яке стало не просто скаральним для Кремля. Бо День Перемоги Москва намагається не лише приватизувати, а й перетворити у грань, яка розділяє «руський мір» та «мір русофобів».

Звичайно, сприйняття 9 травня у громадській свідомості – це суміш реальних історичних подій, ідеологічних меседжів (у тому числі й певних кліше чи меседжів художньої культури, героїзації насилля як такого) та політичних вимог сучасності. І, звичайно, 9 травня надмірно перевантажене вибором, який українцям, з яких багато хто вихованих на радянських міфологемах, нав’язує Росія. І нібито цей вибір полягає між проросійським святкуванням і проукраїнським несвяткуванням.

І у цьому полягає значна проблема сьогоднішньої гібридної війни, – в тому, що порядок денний формується не Україною, а нав’язується ззовні, а наша держава та суспільство в цій ситуації зайняли оборонну позицію.

Щодо відносної «спокійності» цьогорічного святкування, то на думку Петренка, воно викликано декількома чинниками: традиційністю очікувань певних екстремів, що дозволило підготуватись правоохоронцям, набуттям досвіду протидії російській агресії та, разом з тим, певною несформованістю чіткого замовлення з боку Росії на агресивні прояви, яка викликана як пошуком нової стратегії щодо України, так і направленості основних зусиль Москви на проведення президентської інавгурації.

Під час ефіру не могли обійти й питання заяв, що пролунали на «Інтері» та подальших блокувань телеканалу. На думку Богдана Петренка, швидше за все, ця провокація – це елемент не стільки зовнішньої, скільки внутрішньої політичної технології, пов’язаний з необхідністю відновлення рейтингу телеканалу.