Неділя 04 Липень 2020, 08:23

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Амністія для бойовиків: бути чи ні?

17.10.2019

Про амністію для учасників незаконних збройних угруповань – 16 жовтня 2019 року в коментарі експерта Інституту Богдана Петренка Радіо НВ.

Експерт зазначив, що питання амністії, імовірно, одне з найемоційних питань у перемовинах щодо миру на Донбасі. Але, якщо ми йдемо на мирні перемовини – не на збройне визволення чи не на побудову стіни з окупованим Донбасом, – нам не уникнути цього питання.

Тому питання навіть не у тому, проводити чи не проводити амністію. А у тому, якою вона буде. Як показує іноземний досвід, як правило, вона стосуватиметься навіть учасників НЗФ, якщо вони не брали участі у військових злочинах. І до цього теж треба бути готовим українському суспільству. Тобто, відповідальність нестимуть ті, хто вчинював військові злочини (а ведення бойових дій з комбатантами не є військовим злочином). Це може бути будь-яке насилля щодо цивільних, обстріли колон, які виходили з оточення після домовленостей. Використання дітей на війні. Але це мають бути доведені злочини.

І Україна вже сьогодні має встановити ті червоні лінії, які стосуватимуться амністії – розпочинаючи від того, щодо кого вона не застосовується і завершуючи тим, хто входить у відповідні комісії, що прийматимуть рішення, саму процедуру перевірки.