П'ятниця 29 Травень 2020, 23:39

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Болгарія і децентралізація в Україні

21.05.2020

Болгарський парламент прийняв заяву, в якій різких тонах засудив проведення адміністравтиної реформи в Болградському районі. Про це – 21 травня у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка Укрінформу.

Як і будь-яка інша нормальна країна, Болгарія турбується про болгар, які проживають на території інших країн. Тому дивного в самому факті опікування своєю етнічною групою немає нічого. І поки що з болгарами немає нічого проблематичного. Як, наприклад, з Угорщиною, яка, нібито захищаючи угорців. ставить палки в колеса всім євроатлантичним ініціативам України. Зазначу, що останнім часом проросійські позиції у Болгарії значно знизились. Тому радше – позиція Болгарії це вплив загальних тенденцій – сформованої нової «традиції» тиску на Україну, яка викликана нашою залежністю від зовнішньої підтримки.

В той же час, нездатність України ефективно захищати та продавлювати державі інтереси щодо етнічних меншостей на нашій території, створює ефект доміно. Тобто, вже будь-яка країна вважає за потрібне і «нормальне» втрутитись у наші справи і тиснути на Україну щодо її внутрішніх питань. Зазначу, що такого запалу не спостерігається щодо Росії, де з кожним роком носіїв фіно-угорської та болгарської мов стає менше.

Питання ще полягає у інформаційних перекосах. У заяві болгарського парламенту – відверте нерозуміння ситуації в Україні. Зокрема, коли йдеться про те, що територіальна реформа в Україні стосується виключно району компактного проживання болгар – Болградського. Хоча той, хто живе в українському інформаційному просторі розуміє, що реформа проходить по всіх території, а її неприйняття – в тому, що скорочується соціальна інфраструктура, а не в тому, що обмежуються чиїсь національні права. Тому саме в цьому – у інформаційному маніпулюванні можна шукати підступи ворогів. Але вони будуть завжди, тому наша проблема – це наші недопрацювання, брак інформування про Україну. Але найголовніше – наша влада не використовує проблеми, які б ще більшою мірою зацікавили громадську думку в цих країнах. Наприклад, як обмежуються права болгар чи угорців на їх протоісторичній батьківщині – на території РФ.

В подальшому варто очікувати посилення подібних прецедентів. Це пов’язано з тим, що під час коронавірусного карантину посилюються цінності націоналізму та відбувається пошук віртуальних зовнішніх ворогів. Тому, якщо сьогодні Україна проявить слабку позицію на міжнародній арені, то ком звинувачень буде лише зростати.

Більше у матеріалі Владислава Обуха “Зі своїм статутом в чужу реформу, або Чому Софія проти нашої децентралізації