Принцип “око за око” зробить весь світ сліпим.Махатма Ганді
Не можна потиснути один одному руки стиснутими кулаками.Індіра Ганді
Ніхто не спроможний мислити із стиснутими кулаками.Джордж Джин Нейтан
Війни починаються у думках людей.З преамбули статуту ЮНЕСКО
Від фанатизму до варварства один крок.Дені Дідро
Главная>Новини>“Червона лінія”: чому в Україні може збільшитися кількість терактів і як не стати їх жертвою
“Червона лінія”: чому в Україні може збільшитися кількість терактів і як не стати їх жертвою
01.08.2020
Про ризики зростання терористичних атак і що робити для того, щоб не стати їхньою жертвою – 1 серпня у коментарі виданню “Сегодня”.
Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, пояснює, що, наприклад, причин теракту в Луцьку було кілька. По-перше, це наслідки гібридної війни: недовіра до державних структур (серед них і правоохоронних) і популяризація насильницьких моделей поведінки. По-друге, це наслідки економічної кризи.
“Що раптовіший перехід суспільства від нормального до кризового стану, то більше шансів на зростання екстремістських моделей поведінки. Подібне спостерігається в США і Європі, де агресія каналізована на захист прав африканців. І навіть у Хабаровську невдоволення каналізувати в протест проти свавілля центральної влади до місцевого управління. Ймовірно, ще відіграв і фактор наслідування – як захоплення моста Метро в минулому році, так і вибухи на київських смітниках. Для простих людей агресія часто перетікає в побутові конфлікти: сімейні, вуличні, в громадському транспорті. А для тих, хто звик порушувати закон, такі умови сприяють тому, що внутрішнє невдоволення вихлюпують у злочин”, – говорить Петренко.
На переконання Богдана Петренка, наразі є три фактори, які сприяють тому, що подібні злочини на межі терактів можуть повторюватися.
Перший фактор – це “ефект доміно”. Тобто будь-яка публічна діяльність має своїх послідовників.
Другий фактор – це ескалація активності та агресії під час виборчої кампанії.
Третій фактор – це перехід “червоної лінії”. Якщо хтось скоював такий злочин, наслідувати його іншій людині психологічно простіше.
Тобто сукупність усіх трьох факторів – це і є та основа, коли у людей, психологічно готових піти на теракт, виникне бажання вчинити заплановане і почати готуватися.
Богдан Петренко додає, що в будь-якому разі потрібно виконувати вказівки тих, хто зараз реально контролює ситуацію: або терористів, або ж правоохоронців.
“У більшості випадків терористів цікавите не ви чи ваше життя, а інформаційний простір. Не потрібно проявляти агресії. Тим більше, є висока ймовірність, що до вас він не буде застосовувати насильство, а все закінчиться добровільною здачею терориста. Не треба кричати, доводити свою правоту злочинцеві. Він уже переконаний у власній правоті. А захоплення заручників – це емоційна ситуація, ви тут нічого не доведете. Краще придивіться, чи не поранені ви або ваші сусіди, і надайте посильну допомогу”, – говорить Петренко.
Він додає, що потрібно озирнутися і вибрати безпечне місце на випадок, якщо почнеться силовий варіант розвитку ситуації. До речі, піднімати кинуту зловмисником або кимось на землю зброю не варто, оскільки у силовиків не буде часу розбиратися, ви терорист чи заручник.
Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко зазначає, що незаконний видобуток води будь-якими засобами завдає екологічної шкоди навколишньому середовищу на території окупованого півострова. Про це – 11 січня у коментарі Голосу Америки
«Без сумніву, така ситуація повинна постійно моніториться з боку України, бути предметом розгляду міжнародних судових інстанцій в тому випадку, коли методи добування води становлять підвищену екологічну небезпеку, бути предметом інформаційної війни з окупантами – в тому числі і за мізки кримчан», – каже Богдан Петренко кореспонденту Російської служби «Голосу Америки».
Повідомлення про те, що окупаційна влада на півострові має намір використовувати природні водоспади для подачі води демонструють, що «Росія поводиться як справжній окупант, не думаючи про майбутнє».
«Де-факто, відмовившись від побудови великих проектів з водопостачання, Росія розуміє, що ненадовго в Криму, або здійснює цілеспрямовану політику геноциду кримчан, змушуючи їх покинути півострів», – стверджує Богдан Петренко.
Він вважає, що якщо не починати долати катастрофу зараз, то після повернення півострова з-під окупації, Україна може зіткнутися з «тягарем екологічної катастрофи, в яку півострів заведе Росія».
Про протести проти зростання комунальних платежів – 11 січня у коментарі для сайту 112 каналу.
“Зміна виконавчої влади, тобто перезавантаження уряду, може відбутися, але цього буде вже недостатньо. Тож не виключено, що відбудуться дострокові парламентські вибори. Це випустить пару і дозволить не проводити інші перевибори – президента. Бо, хоча дострокові парламентські вибори Зеленському і невигідні, він може провести до Ради хай не 250 депутатів, а відданий йому кістяк. І мати ефективні 10% парламенту замість неефективних 55%, що, погодьмося, все-таки краще”, – вважає політолог Богдан Петренко.
11 січня на території дитячого садку у Вінниці вибухнув саморобний вибуховий пристрій. Про це – 11 січня у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка телеканалу Україна 24
Зокрема, експерт відзначив, що швидше за все ми маємо справу з хуліганством. Але це не знімає відповідальності ні з батьків, ні з вихователів, які повинні навчати дітей, як поводитись з незнайомими предметами