Неділя 25 Серпень 2019, 19:13

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Чи можливий в Україні військовий переворот. Коментар для видання «Замполіт».

04.02.2019

Замполіт, 3 лютого 2019 року

Експерт Інституту Богдан Петренко прокоментував перспективи революції в Україні та потенційної участі в ній представників армії.

Не зважаючи на те, що армія має найвищий рівень довіри серед інститутів держави, тим не менше, вона не сформувалась у самостійний суб’єкт політики. Навряд чи сформується, з огляду на високий рівень радянського спадку, насамперед – у мисленні, що ще тяжіє над військовими, особливо – армійським командуванням. А саме армійські авторитети б і змогли мобілізувати навколо себе військових задля захоплення влади. І «совкізм» армії полягає у тому, що єдину політичну позицію, яку може висловити генералітет – це підтримка поточної влади.

Варто також зважити і на те, що армійці рівня середніх та нижчих посад – є зрізом суспільства. У тому числі й у поглядах на політику. Тому не дивно, що після демобілізації, різні військові підтримують різні політичні сили. І як би хто не обурювався, підтримку колишніх військових матимуть усі сили, які позиціонуються як патріотичні. Таким чином, об’єднати представників ЗСУ навколо якоїсь сили чи ідеї – особливо опозиційної – навряд чи вдасться. Фактично, поєднання першої і другої особливостей говорить про те, що армія, гіпотетично, може зайняти лише дві позиції: або традиційно відсторониться від політики, як і в попередніх революціях в Україні, або – займе позицію провладну. І те, й інше передбачає, що вона не виступатиме і не підтримуватиме ініціаторів зміни влади – тобто, революціонерів.

Важливо також зазначити, що революція навряд чи можлива в виборчий рік: по-перше, через відсутність реального авторитета нації, навколо якого може об’єднатись активна частина суспільства. А по-друге через те, що позиції основних конкурентів на посаду президента, фактично перебувають в одному ідейному полі. Обрання президентом будь-кого з тих, хто сьогодні займає верхні позиції в соціологічних опитуваннях, не викличе радикального несприйняття серед електорату їх конкурентів. Тобто, поки що підстави для революції поки що відсутні.

Більше читайте у матеріалі «Военный переворот в Украине: это возможно?»