Вівторок 18 Липень 2018, 01:53

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Чи повинні українці мати право на вогнепальну зброю?

05.10.2017

Експерт УІДЕ Руслан Старовойтенко дав коментар програмі «Ранок у великому місті» телеканалу ICTV. Питання про зброю в Україні нагадує «гойдалки», резонансні злочини за кордоном, вбивства в Україні викликають хвилю «за» чи «проти» поширення зброї серед громадян. Тим часом у Верховній Раді щороку реєструються законопроекти щодо цивільної зброї, а рішення не приймається. Подальша лібералізація ринку зброї небезпечна і нічим не виправдана, а посилення контролю за зброєю, ймовірно, суперечить інтересам «зброярського лобі» та тим хто марить потенційними прибутками від її продаж. Насправді ситуація зі зброєю така:

1. В Україні діє достатньо ліберальне законодавство щодо поширення зброї серед громадян. Під забороною лише продаж та носіння короткоствольної зброї. Таке обмеження притаманне більшості країн, крім США. Колишній президент США Барак Обама вважає, що цивілізована країна – США, в питаннях контролю за цивільною зброєю «втратила здоровий глузд». Чи варто саме цей досвід використовувати, тим більше в умовах військового конфлікту?

2. Дозвіл на купівлю та носіння зброї існує в багатьох країнах, однак користуються цим правом одиниці. Для отримання такої можливості потрібні вагомі аргументи: загроза життю, підтвердженні факти нападів, судові рішення, роки навчання та медичні експертизи психологічної адекватності тощо.

3. Світовим трендом, тим більше для країн Євросоюзу є посилення контролю за зброєю, особливо вимог щодо її зберігання, транспортування та використання. Згідно цих вимог скористатися зброєю для самозахисту у разі неочікуваного нападу неможливе.

4. У Великобританії, Австралії, Угорщині, Польщі, Румунії, КНР, Японії, Чилі мізерна кількість зброї у населення, однак індекс вбивств на 100 000 населення значно менший, ніж там, де зброї у громадян багато, зокрема у США, Мексиці, Бразилії, Колумбії, Ємені, Філіппінах. Наявність зброї у громадян зупиняє злочинців – це міф.

5. Держава має посилювати професійність і довіру до правоохоронних органів, лише вони мають підтримувати порядок в країні, а у іншому випадку, «махновщина» може призвести до тотальної війни «всіх проти всіх» та судів Лінча в окремо взятій європейській країні.