Неділя 04 Квітень 2020, 17:48

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Чому падає довіра до Зеленського і що може врятувати рейтинг Президента?

25.02.2020

Сталося те, що було неминучим: рейтинг президента Зеленського почав падати. “Треба віддати йому належне. Його рейтинг і так тримався досить довго – понад 200 днів”, – сказав 25 лютого заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко у коментарі сайту 112 каналу.

Причина падіння президентського рейтингу – “бездіяльність у розв’язанні ключових питань для населення, – продовжує Петренко. – Багато надій покладалося на виконання обіцянок, але коли справа дійшла до їхнього втілення у життя, виявилося, що реалізовувати цю програму ніхто не збирається. А йшлося, між іншим, про найбільш наболіле для більшості, а не про загальні питання – безпеку чи суверенітет, бо, на жаль, подібні речі не надто цікавлять населення, і їх соціум в переважній більшості просто не відчуває. А от, наприклад, питання опалення якраз і завдало по Зеленському дуже відчутного удару. Бо тут він напряму обіцяв зниження тарифів на енну кількість відсотків, але люди не тільки не відчули цього зниження, а, навпаки, стикнулися з тим, що ситуація стала ще гіршою, ніж була”.

Проти президента дуже відчутно грає відсутність у нього команди. “У Зеленського було вікно можливостей, але ним не скористаєшся без реальної більшості в парламенті. Коли весь час доводиться маневрувати між різними групами впливу, які одна одній вставляють палки в колеса, то провести якісь кардинальні питання стає просто неможливим”, – акцентує Богдан Петренко.

Роз’єднаність президентської команди в стінах парламенту чи уряду накладається на ще одну малоприємну для Зеленського річ: у нього немає “своїх” виборців – в тому розумінні, в якому вони були “своїми” для його попередників. І цю особливість зазначають всі експерти.

“Свого електорату – такого, як у Порошенка, наприклад, – у Зеленського немає. Тут можна казати про “ідеологію відкритого коду”, коли те, що ти вкладаєш у політика, назад вже не отримуєш. Саме тому у Зеленського немає того стрижневого електорату, на який він може спертися в будь-якій ситуації. Біля нього ще лишаються люди, які побачили у Зеленському своє власне відображення, тобто того, хто реалізує саме їхнє бачення облаштування країни. Єдине, про що можна говорити, так це про те, що завжди є 10% виборців, котрі голосують за владу – хто б її на наразі не уособлював”, – зауважує Петренко.

Які ще наслідки може мати падіння рейтингу Зеленського? Як вже було сказано, вірогідно, що найближчим часом полетить низка голів. Бодай в теорії. “Частину негативу Зеленський може перекласти на Гончарука, але мені здається, що цей уряд ще протримається. Хоча б тому, що через нього має відбутися проведення земельної реформи. Але з часом Кабмін таки піде у відставку”, – коментує Богдан Петренко.

Другий наслідок також називає він: “У Зеленського чомусь вважають, що найбільше палок в колеса їм вставляє “Європейська солідарність”. У президента накопичився великий негатив щодо Порошенка, і він може реалізувати своє торішнє гасло “Весна прийде – будемо саджати”. З точки зору політтехнологій це – правильний прийом, тому що запит на посадки завжди є. Тим паче, що Зеленський так і не продемонстрував винних у всіх негараздах”.

Чи стане колишній президент для нинішнього “хлопчиком для биття”, на якому можна і злість зірвати, і довести своє прагнення справедливості, – покаже час. Та окрім розробок із ненависним Порошенком, Зеленський може продемонструвати активність у подальшому звільненні українських полонених. Колись це вже зіграло йому на руку.

“Ще один обмін полоненими вже не матиме того ефекту, який був перед тим. Це попереднє звільнення підняло рейтинг президента до 73%, тобто до того рівня, котрий був у нього на момент виборів. Будь-який новий обмін сприятиме зростанню популярності Зеленського, але стратегічно не врятує його від падіння. А тарифи знижувати вже запізно, бо опалювальний сезон добігає кінця, і якщо газ для населення різко подешевшає, люди цього не відчують”, – припускає він.

Більше у матеріалі Наталі Лебідь «Вільне падіння Зеленського: Чому рейтинг президента тане на очах»