Неділя 22 Лютий 2020, 21:36

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Чому Росія зриває розведення військ

08.10.2019

Про те, чому Кремль гальмує розведення військ на Донбасі та що робити Україні – 8 жовтня 2019 року в коментарі Богдана Петренка Укрінформу.

“Росіянам вигідно відтягувати “нормандську зустріч” хоча б для того, щоб українська влада змогла піти ще на якісь тактичні поступки”

— А чи потрібен Росії взагалі контроль України над Донбасом, навіть на умовах Кремля? Це в Україні Донбас розглядається як ціль нашої політики з відновлення територіальної цілісності. Росія ж Донбас розглядає як метод. Метод досягнення двох цілей. Перша – політичний контроль над Україною. Друга – визнання «російськості» Криму. Але навіть повноцінна реалізація Комплексу дій з виконання мінських угод не вирішує повністю першого (немає гарантії, що зміни до Конституції України, які заплановано, передбачатимуть право вето з боку ОРДЛО на загальнонаціональні рішення). І зовсім не вирішує другого – кримського питання для Росії. Тому вона стратегічно зацікавлена у тому, що затягувати час для того, щоб реалізувати якомога більше своїх інтересів. Саме зараз – найсприятливіший час для того, щоб дотиснути Україну.

Що має робити Україна. Перше – заявляти про те, що виконала всі умови для того, щоб почати розведення сил. Друге – почати висувати свої вимоги щодо зустрічі у нормандському форматі. Третє – сформувати позицію, з якою вона планує їхати на нормандські перемовини. Четверте – це демонстрація того, яку політику вестиме Україна щодо жителів звільнених регіонів для того, щоб задати порядок денний на окупованих територіях. Щоб вони обговорювали, як саме повертатиметься до них Україна, конкретно, а не взагалі.

Як будуть розвиватись події далі – повністю залежить від здатності України проявити свою суб’єктність. Якщо влада і далі сприйматиме «нормандську зустріч» як самоціль – то можна очікувати, що вона таки відбудеться до кінця року. Але до цього часу Росія вижиматиме з нас усі можливі поступки для того, щоб на тій зустрічі вимагати. І на фоні всіх тих російських вимог «формула Штайнмайєра» уже не буде виглядати як капітулятивна. В будь-якому випадку ми зайдемо у глухий кут, бо для влади таки існують «червоні лінії».

Більше – у матеріалі Мирослава Лісковича “Зрив розведення сил на Донбасі: чого добивається Кремль