Понеділок 24 Лютий 2020, 14:16

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Чому телеграм-канали популярні?

22.01.2020

Про феномен телеграм-каналів, особливості анонімності – 21 січня у коментарі Богдана Петренка сайту 112 каналу.

Феномен Телеграм-каналів полягає в їх анонімності, тобто в можливості вкидати інформацію, за яку не доведеться відповідати. Плюс анонімність не обмежує людину нормами соціальної поведінки: вона може писати про будь-що, причому агресивно і не оглядаючись на чиїсь почуття. Як то кажуть, успіх інформації ґрунтується на трьох “с”: смерть, секс і скандал. Телеграм – саме місце для цих трьох “с”, туди можна зливати все що завгодно. На Фейсбуці так би не вийшло, там треба прив’язувати акаунт до електронної пошти. Крім того, не так просто створити ФБ-бота, розкрутити його, а потім відновити, якщо його заблокують”, – коментує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

З усього масиву ТГ-каналів до двох найсвіжіших скандалів (а, точніше, до цілої низки скандалів) спричинилися передусім “Джокер” та “Легітимний”. “Джокер” взагалі спалахнув яскравою зіркою на цьому анонімному небосхилі. Втім, зіркою, яка надто швидко згасла. “Фішкою” “Джокера” було листування з політиками та чиновниками від імені відомих людей. Певна технологія дозволяє успішно продублювати чужий номер навіть без заволодіння сім-картою. На гачок “Джокера” впіймалося чимало довірливих душ. Про них і про те, хто ховається за маскою “Джокера”, ми свого часу писали.

Але запалу “Джокера” вистачило ненадовго: доволі скоро він перестав бути цікавим. “Джокер” був разовою моделлю, і на сьогодні більшість політиків вже зрозуміли, як він діє. Навіть з останніх скринів “Джокера” зрозуміло, що всі намагаються відповідати йому обережніше. Перші мейнстрімні матеріали, які “Джокер” видавав на-гора, були пов’язані з тим, що люди просто не розуміли цього механізму. Мені й досі незрозуміло, хто і навіщо створив “Джокера”, адже він привертав увагу до політиків другого ешелону, які, по суті, не розповіли нічого сенсаційного”, – говорить Богдан Петренко.

З часом ТГ своє відживе. Андрій Золотарьов вважає, що особливої ваги в недалекому майбутньому набуде Твітер – улюблена мережа президента Трампа, а Богдан Петренко наполягає, що “з часом ТГ-канали будуть змінюватися. Ті, які подають інформацію правдиво, завжди будуть популярними”.

Більше –у матеріалі Наталії Лебідь «Кому пліток? Чому так популярні анонімні Телеграм-канали»