Неділя 17 Лютий 2019, 14:07

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Дифузія насильства: експерт пояснив, з чим пов’язане різке зростання тяжких злочинів в Україні

06.08.2018

Сегодня, 4 серпня 2018 року

В Українському інституті дослідження екстремізму назвали основні причини процвітання насильства в країні

За останні чотири роки в Україні почастішала кількість випадків прояву екстремізму. Варто згадати численні акції із застосуванням насильства, наприклад, захоплення будівлі Харківської міськради в кінці червня, або ж вбивства і залякування чиновників, представників громадських організацій. Резонансні події останнього тижня, протягом якої були вбиті чиновник міськради Сум Анатолій Жук, ветеран АТО і громадський активіст в Бердянську Віталій Олешко, а таож скоєно замах на вбивство чиновниці Херсонської міськради Катерини Гандзюк – показують, що застосування насильства як вирішення певних завдань, використовується українцями все частіше.

І мова не тільки про гучних політичні або навколополітичні злочини. Кількість тяжких злочинів на побутовому рівні теж не зменшується. Наприклад жорстоке вбивство солдата в Харківській області двома товаришами по службі. Або вбивство боржником жінки в Одеській області. Або ж, що ще більш жахливо – вбивство сином своєї матері в Києві. І все це – лише за минулий тиждень з невеликим.

Експерти Українського інституту дослідження екстремізму пов’язують дифузію насильства, в основному, з початком бойових дій на Сході України. Але є кілька факторів, які, якщо не породжують насильство, то тримають “градус напруження” в суспільстві на досить високому рівні.

Добиваються бажаного

Люди побачили, що з використанням насильства можна домагатися бажаного і стали робити це все частіше для досягнення своїх, часом навіть дрібних побутових цілей. Цю тезу підтвердив в коментарі сайту “Сегодня” заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

На його думку, популяризація насильства як методу вирішення проблем є головною причиною екстремістських настроїв в суспільстві. Крім того, він відзначає, що подібна напружена ситуація також підтримується в країні штучно.

“У цьому зацікавлені деякі українські політичні сили. Вони використовують патріотичні почуття громадян і насильство для досягнення своїх цілей або для того, щоб нівелювати вплив своїх опонентів”, – вважає експерт.

Впливають на процвітання насильства і зовнішньополітичні сили, які на думку заступника директора центру, також вносять свою лепту.

Джерело для ЗМІ

На думку Богдана Петренка, масла у вогонь підливають засоби масової інформації, які гіперболізують випадки насильства і таким чином підтримують напругу в суспільстві.

“Загрози ще більш роздуті, ніж вони є насправді. Порядок денний в ЗМІ відрізняє від того, що є в суспільстві”, – говорить Богдан Петренко.

На думку фахівця центру екстремізму, держава повинна реагувати на всі прояви екстремізму в суспільстві і припиняти їх, щоб іншим не кортіло. Крім того, ніхто не знімає з держави функцію захисника своїх громадян.

“Держава повинна гарантувати людям безпеку, інакше цю нішу заповнять нелегальні сили”, – доповнює експерт.

Експерт переконаний, що необхідно прийматися кроки по освіті громадян, щоб люди поверталися до діалогу в процесі вирішення проблем. Сюди повинні підключиться навчальні заклади, ЗМІ, реклама, культура, які мають “героїзувати діалог” і доступно пояснювати людям, що насильство лише породжує насильство, а не вирішує проблеми.

Нагадаємо, що в справі вбивства “Сармата” затримані четверо підозрюваних. Суд обрав їм запобіжний засіб у вигляді арешту і назвав головну причину і мотив вбивства – це бізнес-інтереси.

Підозрюваний у замаху на вбивство Катерини Гандзюк також затриманий. Скоро буде обраний запобіжний засіб.

Що стосується вбивства чиновника Анатолія Жука в Сумах, то тривають слідчі дії і мотиви вбивства поки що не ясні.

Щодо ще трьох резонансних вбивств, про які було сказано вище, то всі винуватці затримані і понесуть покарання після вироку суду.

Людмила Грубник