Неділя 27 Травень 2018, 06:26

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Ефект Криму через три роки – куди веде громадська думка путінську Росію. Коментар експерта Інституту Богдана Петренка

18.04.2017

«Левада-центр» опублікував нові результати соціальних досліджень щодо ставлення росіян до проблеми Криму та Донбасу. Про це – у коментарі заступника директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдана Петренка.

Анексія Криму, відповідно до цього опитування, все ще підтримується росіянами – 64% вважають, що його захоплення принесло більше користі, але 23% – більше шкоди. Але, кількість перших – зменшується, а кількість других збільшується.

Проблема не у тому, що росіяни не підтримують анексію, – говорить заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Бо, і ця інформація практично не цитується українськими ЗМІ, кількість тих, кому «начхати» на те, що Росія, окупувавши Крим, порушила міжнародне право, навпаки, збільшилась –  78% проти 71% минулого року.

Проблема в іншому – росіянам подобається мілітаризм та імперіалізм Кремля. І вони не розчарувались у кримській авантюрі. Вони не хочуть утримувати «новонавернених росіян» за свій рахунок. І вже порівняно з 2014 роком більше, ніж удвічі зменшилось число тих, хто вважає що необхідно приєднати ОРДЛО до Росії (21% проти 48%). Бо сформувалось розуміння, що за окупацію треба платити. У тому числі й зі свого карману.

Тому, для росіян надзвичайно важливим є не стільки нова окупація, скільки отримання перемоги, яка знову підніме «любов до Батьківщини». Особливо, зважаючи на вибори президента, що наближаються. А з огляду на те, що переважна більшість росіян визнають право Росії порушувати міжнародне право, а країна позиціонує себе як мілітаристська, то і ця перемога має бути військовою.

Звідси – вірогідність того, що Росія продовжить наступ в Україні з метою окупації – є низькою. І це – сигнал любителям «руського міру» на території російського прикордоння: теоретично вони можуть дочекатись російських танків, і навіть умерти за Росію, але практично – вони не стануть Росією. Але, ймовірність того, що протягом наступного року російські війська швидко увійдуть у якусь країну та виб’ють 100500 «терористів», або ж «зелені чоловічки» створять додаткову «республіку руського міра» на карті світу – лишаються високими. Війна та перемога без окупації – гасло Путіна. Шлях Криму найближчим часом нікому не світить.