Понеділок 22 Квітень 2019, 05:32

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Ефективність штрафів за булінг: коментар для «Голос столиці»

03.10.2018

2 жовтня Верховна Рада України прийняла у першому читанні проект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (№8584), яким запроваджує систему штрафів за цькування.

Наскільки ці штрафи будуть ефективними – у коментарі автора дослідження «Стоп шкільний терор» Богдана Петренка для «Голос Столиці» – в ефірі 3 жовтня 2018 року.

У цих штрафів є декілька сторін, – зазначив експерт, – які не дозволять їм виступити панацеєю проти цькування. По-перше, булінг став кваліфікований правопорушенням. Тобто, доведення потребує не лише факт застосування насилля, але й те, що це правопорушення здійснювалось з «з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам». Це ускладнює прийняття рішення. По-друге, частина випадків цькування відбувається не прямим насиллям, а опосередкованим, – ігнорування, бойкот, пліткування. Довести цілеспрямованість таких дій та притягнути до відповідальності винних – практично неможливо.

Тим не менше, цей законопроект важливий у іншому – в його змістовній частині, де визначаються що і Міносвіти, і конкретно школа та її адміністрація мають мати плани та розроблені дородні карти для профілактики випадків цькування.

І в загальному, навіть якщо закон виконуватиметься формально, тим не менше, він матиме ефективність, хоча б тому, що суспільство вчергове приверне увагу до проблеми насилля серед дітей.