Неділя 04 Липень 2020, 08:55

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Експерт розповів кому вигідне псевдомінування в Україні

26.11.2019

Війна і її наслідки призводять до того, що по всій Україні прокочуються хвилі псевдотерактів. 

Про це в коментарі кореспонденту ГолосUA повідомив заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Експерт підкреслив, що Росії вигідно «мінування» всього і вся в Україні, тому що такі дії дестабілізують обстановку в країні. Плюс війна на сході держави призводить і до інших наслідків.

«Плюс, як наслідок війни, з’явився зростання насильницької поведінки. Відбулося розширення меж сприйняття дозволеного. Люди просто починають наслідувати інших, дзвонити і мінувати. Це «ефект доміно»: коли люди бачать такі псевдотеракти, то вони теж хочуть дзвонити і «мінувати». Це стосується не тільки наслідування інших, але і себе: в реєстрі судових рішень приблизно 30% «мінерів» дзвонили 2 і більше разів. Фактично, людина відчула безкарність, відчув, як розширюються межі дозволеного », – розповів експерт.

Крім того, в Україні є проблема з естетизацією насильства, а з злочинців роблять героїв. Показовим є випадок з екс-АТОшніком Бельке, який заблокував роботу моста Метро і погрожував його підірвати. За експертної думки, заяви глави МВС Арсена Авакова і спроба зробити з Бельке героя додали більшої легітимності подальших дій таких же зловмисників.

«Не варто забувати, що з розширенням цих заходів дозволеного з’явилася і економічна складова. У цьому випадку «мінують» своїх конкурентів. Плюс іноді псевдотеракти використовують в якості самореклами, коли люди «мінують» самі себе і на це реагує преса. Особливо це спрацьовує в разі невідомих нікому концертів і щодо маловідомих персонажів », – додав Б. Петренко.