Неділя 08 Серпень 2020, 23:07

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Грозненський інцидент: від причин до наслідків (експертна оцінка)

05.12.2014

4 грудня у Грозному відбувся теракт, який став найбільшим на території Чечні з 2010 року.

Ми усвідомлюємо, що ці події будуть оцінюватися офіційними кремлівськими ЗМІ як проплачені «ворогами Росії» акції для підриву її територіальної цілісності. Однак, лишається беззаперечний факт – будь-які акції, чи стимульовані вони ззовні чи ні, будуть ефективними лише тоді, коли лягають на сприятливий ґрунт.

А такий ґрунт у Чечні є. Прагнення частини чеченців отримати незалежність лишаються достатньо сильними. По-перше. І, по-друге, серед противників лояльної до Кремля республіканської влади лишається когорта людей, готових взяти в руки зброю.

Сьогоднішні прояви екстремізму в Чечні – це, насамперед, висловлення незгоди з режимом регіональної влади, в тому числі й за її надвисоку лояльність до кремлівської влади. І, частково, неадекватність фінансових вливань в республіку та рівня життя її населення. Як показала практика, можна купити лояльність будь-якої еліти. Шляхом енергетичної залежності, кредитних важелів чи прямих субвенцій. Однак зробити куплену еліту легітимною, прийнятною для населення – практично не можливо. Навіть використовуючи необмежену монополію на інформацію.

В умовах демократичного політичного режиму будь-який вияв незгоди міг проявитись через прийнятні механізми – представницької демократії, незалежні ЗМІ, маніфестації, мітинги. Через них опозиція мала б можливість заявити свій протест, зробити «вихлоп негативу». Та в умовах авторитарного режиму, – зростають запити саме на насилля як метод незгоди з політикою влади.

Інша, не менш важлива причина, – російська офіційна інформаційна машина. Саме вона постійно і однозначно виправдовувала дії сепаратистів в українському Донбасі, в тому числі – й військове протистояння їх з центральною владою. За такого інформаційного посилу, сепаратисти у регіонах Росії також отримали підстави для легітимації своїх прагнень до «національного визволення» та реалізації «права нації на самовизначення». Складно розхитувати сусідню шлюпку, якщо в твоїй величезна проточина.

В цілому ж відсутність системності в терактах поки що не дає можливості спрогнозувати їх наслідки і для Росії і для України. Однак, однозначно можна стверджувати, що через застосування контртерористичного режиму будуть посилені перевірки громадян, особливо – кавказької зовнішності, як у південних регіонах, так і у великих містах Росії. І, як наслідок – численні порушення прав людини на ґрунті національної ворожнечі.

І в економічному плані – федеральні видатки на Чечню зростатимуть. На безпеку, на компенсацію потерпілим, на усунення пошкоджень – офіційно. А неофіційно – саме ці кошти, швидше всього, недоотримають сепаратисти в Донбасі.