П'ятниця 06 Грудень 2019, 20:39

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Хто представлятиме Україну і що чекає Тристоронню контактну групу після звільнення Безсмертного?

15.08.2019

Про те, що буде після звільнення Романа Безсмертного з Тристоронньої контактної групи, хто може представляти Україну в переговорах, – 14 серпня 2019 року у коментарі Укрінформу.

Гадаю, - каже Богдан Петренко, – що заяви про те, що Кучма формує нову команду – це просто «відмовка» для того, щоб реалізувати власні плани Офісу президента. Бо схильність влади контролювати усе, що пов’язане з російським питанням, говорить, що карт-бланш не дістанеться нікому.

Влада стала заручницею власних міфів: і щодо дієвості персонального оновлення усіх органів, і щодо того, що з Росією можна домовитись не шляхом капітуляції. Ймовірно, в Офісі президента побутує думка, що персональне оновлення ТКГ з українського боку знизить емоційне несприйняття «з того боку». І це дозволить зробити переговори ефективнішими. І якоюсь мірою, команда Зеленського, має тут рацію. Щонайменше, рівень персонального несприйняття Кучми в Росії та на окупованих територіях України значно нижчий, ніж був у президента Порошенка. Тому й шанси домовитись у нього були вищі. Тож і представниками у ТКГ з боку України, найімовірніше, будуть люди, які не матимуть несприйняття в Росії. Тобто ті, хто не робив різких негативних публічних заяв щодо Росії. Також Зеленський не призначить у ТКГ й людину з відверто проросійськими поглядами. Тому, повторюю, найімовірніше, новими представниками будуть люди, які не мали стосунку до публічного обговорення російської агресії в Україні.

Друге. Виходячи з позиції влади, зокрема у тому ж російському питанні (це і засудження реакції нашого МЗС на заяву росіян щодо російської підсудності наших моряків, і звільнення Безсмертного), їй потрібні повністю контрольовані представники. Банкова дуже болісно і гостро реагує на самостійність та активність, не погоджену з нею.

Третє. Цілком зрозуміло, що треба тримати планку відповідності і демонструвати важливість ТКГ для України. Тому й призначення людини, яка не має жодного авторитету в Україні, Офіс президента пояснити не зможе. Найімовірніше, ми матимемо якихось представників із вченим ступенем або/і – відносно високими, але «неполітичними» посадами в України.

Але найгостріше питання, яке, ймовірно, у нас ще не достатньо розуміють – це те, що сама Тристороння група втратила довіру з обох сторін лінії зіткнення. Проблема не в персональній недовірі, а в недовірі інституційній. Не може бути успішною інституція, два десятки домовленостей про перемир’я якої були провалені. Більше того, Росія, зриваючи останнє перемир’я, яке було започатковане при президенті Зеленському, і яке, з точки зору персональної довіри, мало найбільше шансів на реалізацію, чітко продемонструвала, що її інтереси далекі від інтересів встановлення миру на Донбасі.

Більше – у матеріалі Мирослава Лісковича “Звільнений Безсмертний та “ефективний” Кучма, або Що буде з “Мінськом