Середа 03 Червень 2020, 19:37

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Хто тепер головний олігарх України?

12.03.2020

Хто виграв від кадрових перетурбацій у владі – 11 березня у коментарі Богдана Петренка сайту 112 каналу

“За будь-якої влади у нас виграє один і той самий олігарх – Рінат Леонідович, – коментує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Не скажу, що він отримав все, але нині він активно включений у процеси”.

“Остання зміна в Офісі президента мала наслідком те, що до управління процесами підтягнули саме Ахметова. А це говорить про те, що інші олігархи – ослаблені. Особливо Пінчук, який донедавна був у виграші, і навіть не тому, що провів до парламенту фракцію “Голосу”, а тому, що серед урядовців опинилися люди, близькі і до нього, і до Демократичної партії США”, – стверджує Петренко.

Богдан Петренко, який говорить, що від всіх кадрових пертурбацій виграв Ахметов, водночас зазначає і таке. Зеленський (а точніше, глава його офісу Андрій Єрмак) намагається реалізувати кучмівську модель управління. А Леонід Данилович, який і породив саме поняття українського олігархату, вмів тримати своє дітище під жорстким контролем. Де батогом, де пряником – Кучма добивався покори від різномастих бізнес-кланів.

Наслідуючи подібний досвід, “Андрій Єрмак намагається досягти того паритету серед олігархату, який був закладений ще Кучмою. Тобто впровадити консенсус, щоб не підсилювати жодного з представників великого бізнесу. Присутність серед людей, які мають стосунок до важелів влади, Ріната Ахметова, закладе основи того балансу, який не дасть іншим (передусім Ігорю Коломойському) монополізувати вплив на президента. І, можливо, такий паритет – загалом не найгірший варіант”, – переконаний Петренко.

“Забезпечувати баланс – ось завдання Єрмака, – наголошує він. – Якщо його усунуть, ми побачимо інший стиль у політиці, але поки що ретельно відтворюються саме прийоми Кучми – ось ці його намагання побудувати з усіма добрі відносини й добитися багатовекторності, зокрема й у стосунках з Росією”.

Цікаво, додає Петренко, що наш президент, можливо, “й досі себе шукає. У нього не тільки партія з відкритим кодом, він і сам – з відкритим кодом. Досі не може знайти свого місця. То він намагається бути більш демократичним, то вдається до авторитарних методів – явно ще не визначився остаточно з власним амплуа”.

Більше у матеріалі Наталії Лебідь «На перший-другий відлічи: Хто в Україні головний олігарх?»