П'ятниця 29 Травень 2020, 22:50

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Карантин чи COVID-19: що більше загрожує Україні?

18.03.2020

Верховна Рада прийняла зміни щодо захисту населення від Covid-19 на території України. Про те, до чого вони можуть призвести – 17 березня у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка Укрінформу.

«Технічно, малозрозумілим є факт проведення засідання ВР не у визначений для Ради час (хоча про поширення епідемії відомо вже два місяці – Ред.). І раптове перенесення засідання з 10 на 8 ранку (чи не вперше за всю діяльність парламенту), цілком відбулось у дусі раптових рішень влади з коронавірусних обмежень. Питання навіть не у тому, що суспільство і економіка не готові до таких різких обмежень. А більше у тому, що така поспішність формує уявлення, що «влада щось знає, але мовчить». Тобто, підживлює панічні настрої», – коментує Богдан Петренко, політичний експерт, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму.

Але на його думку, було й два позитивних моменти у роботі парламенту на позачерговому «антикоронавірусному» засіданні 17 березня. Перше – це призупинення роботи сесії до завершення карантину. «Це певною мірою зняло напруження і загрози, що влада скористається карантином для прийняття запланованих непопулярних рішень – про землю та про зміни до Конституції щодо Донбасу», – каже експерт. Друге – це часткове зниження податкового навантаження на бізнес та спрощення закупівлі протикоронавірусних засобів. «Але і одне і інше – умовні плюси, які покликані дещо зменшити не стільки вплив епідемії, як запровадження самих карантинних заходів. Зрозуміло, що проблеми не зникають. Немає гарантій, що парламент раптово не збереться під час карантину. А зменшення податкового навантаження на бізнес не зменшує втрати бізнесу», – вважає Богдан Петренко.

За словами Петренка, симптоматично, що законом було запроваджено адміністративну та посилено кримінальну відповідальність за порушення правил карантину. «Власне, це типовий шлях для імітації вирішення будь-якої проблеми в Україні – заборонити та запровадити відповідальність. І поки що посилення відповідальності – виглядає як потенційний засіб переслідування тих, хто протестуватиме проти обмежень, встановлених владою – як бізнесу, так і опозиції. Не виключено, що за цими статтями можуть притягуватись до відповідальності водії громадського транспорту, які здійснюватимуть перевезення з порушенням встановлених вимог. А це може призвести не просто до колапсу у містах, а й до зростання соціального невдоволення», – вважає експерт.

Більше – у матеріалі Мирослав Ліскович «Антивірусний карантин: спокійно, люди, диктатури не буде!»