Неділя 04 Липень 2020, 09:27

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Коли стартує останній призов?

19.11.2019

Про те, чи буде найближчим часом скасований військовий призов і чи є підстави для переходу на контрактну службу, – 19 листопада у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка «Вечерним вестям».

«Я вважаю, що скасування строкової військової служби найближчим часом не слід очікувати, тому що країна перебуває в стані війни, ведуться бойові дії і нам потрібні підготовлені резерви», – зазначив він.

Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан ПЕТРЕНКО у коментарі «ВВ» констатував, що наразі більшість розвинених країн віддають перевагу контрактній моделі армії.

«Це – світова тенденція. Це цілком логічно, адже сьогодні зазвичай ведуться мобільні війни, в яких у переважній більшості задіяні професійні військові, в тому числі у складі сил швидкого реагування. Мені здається, що незалежно від того, відбувається війна чи ні, саме професійні підрозділи відіграватимуть найважливішу роль», – повідомив він.

Експерт додав, що кожна країна вирішує для себе, яка модель армії для неї більш пріоритетна. Він навів полярні приклади двох країн, які стикалися раніше з російською агресією. Так, Грузія після 2008 року вже у 2016-му стала на 100% контрактною й надалі залишається такою. А ось Литва, де до анексії Криму та війни на Донбасі була контрактна армія, вирішила повернути призов, щоб мати можливість протистояти РФ у разі її агресивних дій.

На думку експерта, нинішні заяви можновладців про відмову від строкової служби більше нагадують спроби опанувати популярні у суспільстві ідеї. Проте на сьогодні зарано казати про скасування призовів, адже для цього потрібно виконати певні завдання.

«Не сформована потужна рекрутингова машина, яка б залучала українців до лав армії. Також відсутня належна матеріально-технічна база, бо попри те, що у Збройних силах середній по країні рівень зарплат, воїни постійно ризикують своїм життям. Але найголовніше – належне ставлення до тих, хто присвячує своє життя Збройним силам. Практика свідчить, що багато хто йшов із армії через негуманне ставлення керівництва, а також через придушення ініціативності людей із бойовим досвідом в АТО і ООС у їхніх намаганнях осучаснення армії. «Совковий» підхід, де командир завжди правий і де рядовий та молодший офіцерський склад не є людьми, не здає позицій. І якщо були сподівання у 2014-15 роках, вже в наступні декілька років система перемогла», – додав Богдан Петренко.

Більше – за посиланням