Неділя 13 Липень 2020, 02:01

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Куди веде «соціологія Сівохо» по окупованому Донбасу?

05.11.2019

Що стало причиною появи соціології про підтримку «Слуги народу» на окупованих територіях, яку прозвали «соціологією Сівохо» – 4 листопада у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка сайту 112 каналу.

Великі сумніви у достовірності даних Сівохо висловлює заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. “Не знаю, звідки ця соціологія. Ми чудово розуміємо, що немає можливості проводити опитування face-to-face на цих територіях. Гіпотетично можна уявити, що його здійснювала українська сторона в телефонному режимі. Але вірогідність того, що телефонне опитування показало вірні настрої, наближається до нуля. Тим паче, коли тобі ставлять питання про підтримку української партії, за відповідь на яке можна потрапити “на підвал”, – зауважує експерт.

“Не можу нічого стверджувати достеменно, але не виключаю той варіант, що опитування для Сівохо просто “підкинули”. А потім свідомо чи несвідомо (я вважаю, що все таки несвідомо) він став вважати, що це – об’єктивні дані. Я більше схиляюсь до того, що це опитування – робота росіян, але якби Сіхово це розумів, він би так не афішував ці дані”, – додає він.

У цьому контексті для Сівохо, вочевидь, не грає ролі те, як він виглядає в очах соціуму. “Мені складно судити про те, чи є у нього розуміння, що це опитування – не цілком адекватне. Здавалося б, якісь фахівці з безпеки у команді Зеленського повинні бути, але з огляду на те, на які ми поступки йдемо і як зараз переступаємо через себе, порушуючи свої ж власні вимоги (маю на увазі ситуацію в Золотому), всі ці безпекові спеціалісти явно не відіграють першу скрипку”, – говорить Петренко.

Загалом, робить він висновок, для владної команди взагалі мало що важить, окрім її негайних потреб.  “Це опитування відповідає уявленням Зеленського про те, що Донбас слід повертати, тому вони його й беруть в розробку. Ігноруючи при цьому джерела надходження інформації”, – наполягає Петренко.

Він же вказує і на те, як вся ця ситуація керується ззовні. “Російській стороні треба хоч якось простимулювати Зеленського якомога швидше та інтенсивніше рухатися назустріч нормандському формату”, – резюмує експерт.

Більше у матеріалі Наталії Лебідь «“Окупована” соціологія: Чи дійсно ОРДЛО підтримує “Слугу народу”?»