Неділя 04 Квітень 2020, 17:08

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Легалізація приватних армій – чи потрібно це Україні? Коментар експерта Інституту Богдана Петренка

03.05.2018

До парламенту внесено законопроект про узаконення діяльності приватних армій. Про це – у коментарі Богдана Петренка виданню Вголос.

Як на мене, монополією на застосування насилля має володіти лише один інститут в державі – сама держава. А будь-які приватні компанії та приватні структури повинні бути позбавлені цієї монополії. Єдина проблема – ми дійсно переживаємо складну ситуацію в країні.

Якщо повернутися у 2014 рік і згадати, наприклад, створення добровольчих батальйонів, то тут можна провести паралелі і назвати їх приватними арміями. Тоді вони дійсно допомогли, але згодом були різні негативні приклади. У нас досить складна ситуація – і мені здається, що головним завданням сьогодні є відновлення монополії держави на застосування насилля. Не просто якоїсь особистої монополії, а відновлення довіри населення до держави як того інструменту, який може цю монополію здійснювати.

Але ж такі компанії існують у США та інших країнах?

Так. Але якщо говорити про приватні компанії на кшталт тих, що існують в США чи в Росії, то це не зовсім приватні компанії. Це насправді державні структури, до яких держава нібито немає ніякого стосунку. Такі структури Україні дійсно потрібні, якщо ми протистоїмо Росії в гібридній війні. Але вони будуть необхідні нам тоді, коли наша сьогоднішня державна еліта психологічно визріє до того, що ми маємо здійснювати активний військовий спротив, а не сидіти в обороні. Я думаю, що є проблема не лише фінансова – не лише в тому, що у нас в п’ятнадцять разів бюджет менший, ніж в Росії, а ще й в тому, що наша політична еліта не готова зараз давати гібридні відповіді Росії – в тому числі і на території Російської Федерації.

Більше читайте у матеріалі Наталії Сергієнко «Приватні армії: бути чи не бути?»