Понеділок 23 Квітень 2018, 03:10

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Луганський блекаут – коментар експерта УІДЕ Богдана Петренка

25.04.2017

Сьогодні окуповані частини Луганської області були відключені від постачання електроенергії з великої України. Про політичні наслідки такого рішення – у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка.

По-перше, в інформаційному плані – це звичайно контрвідповідь на ледь не єдиний плюс, порівняно з Україною, який постійно мусується для жителів окупованих територій – дешеві комунальні.

По-друге. Відключення передбачає пошук альтернативних варіантів. І якщо у випадку Криму на це потрібні роки (для повного покриття). То у випадку ЛНР – у рази менше. Можливо і не три години, як заявив Плотницький, але і не до 2020 року. Та – заживлення на Росію зможе вирішити проблему самого відключення та, теоретично, окупована Луганщина не залишиться без світла. Але це не знімає питання оплати послуг. Тому в Росії два варіанти – або вимагати підняти ціни на комунальні у «республіці», тим самим наразившись на незадоволення у зоні окупації. Або надавати за безцінь електроенергію в ЛНР, і на разитись на невдоволення росіян. Бо комунальні платежі у Росії вище, ніж комунальні платежі в Україні (не говорячи вже про «соціальні» ціни у «республіках»). І передача «халявної» енергетики якісь, нехай і «дружній республіці», на фоні зубожіння російського населення та його невдоволення зростанням видатків на «Кримнаш», може призвести до погіршення ситуації у самій Росії. Де і так половина населення, як вказують у Левада-центрі, заморилась чекати покращень від Путіна.

А враховуючи, що через рік у Росії президентські вибори, найімовірніше проблему просто перекладуть на плечі людей, що проживають в ОРЛО. Ціни піднімуть. Тим більше, що російські куратори чітко відмовили у російській інтеграції регіону. Таким чином, вони вважають, що ненависті між українцями по різні сторони лінії зіткнення достатньо для того, щоб нехтувати соціальними інтересами людей в окупації.

І звичайно, є й недоліки відімкнення. Насамперед, це подальше проштовхування ЛНР у російський економічний простір. Тепер уже й в енергетичному вимірі. І, звичайно, посилення ідеологічної прірви між вільною та окупованою частинами України. Каміння ненависті полетять не в тих, хто не платить за електроенергію, а у тих, хто її відімкнув. До того ж Україна до цього часу так і не змогла посилити інформаційний вплив на громадську думку у зоні окупації. Хоча б для того, щоб дати зрозуміти населенню, що відключення електроенергії – наслідок неефективної роботи «органів влади» сепарастистів, а не політичне рішення з відокремлення частини Луганської області.