Неділя 15 Грудень 2018, 22:57

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Миротворча місія на Донбасі: панацея чи камінь спотикання?

10.11.2017

Представник Українського інституту дослідження екстремізму Руслан Старовойтенко брав участь в експертному обговоренні в Укрінформ, яке організовано МЦПД. Серед важливих питань порядку денного варто відзначити наступні: який мандат та функції миротворчої місії ООН необхідні Україні? Чи можливий компроміс між ключовими гравцями навколо миротворчої місії? Наскільки миротворча місія ООН на Донбасі може сприяти врегулюванню конфлікту?

Підсумком обговорення можна вважати таке бачення врегулювання конфлікту:

1. Мінські угоди виконали свою роль щодо зупинки розгортання російської агресії. Надалі вони не є ефективними для повноцінного врегулювання конфлікту на Донбасі.

2. Ймовірне запровадження операції з підтримання миру на Донбасі (миротворці ООН) необхідна, бо розширює коло країн, які залучені до врегулювання, з іншого боку велике значення має змістовна складова цього процесу.

3. Потрібна політична воля з усіх сторін для негайного припинення бойових дій. На тлі продовження збройного протистояння миротворчі операції ООН можуть не досягнути бажаного ефекту.

4. Україна недостатньо активна на міжнародній арені. Нами не запропоновано системного бачення врегулювання конфлікту, ролі в ньому міжнародних організацій, дієвої реінтеграції місцевого населення.

5. Формат і реальні дії щодо врегулювання конфлікту на Донбасі багато в чому залежать від досягнення згоди та компромісів у перемовинах між Уолкером та Сурковим. Потрібно запропонувати, принаймні, алгоритм попереднього представлення державній владі України попередньо розроблених рішень для зворотного зв’язку щодо прийнятності-неприйнятності тих чи інших миротворчих дій для визначення меж компромісу, на якій наша держава може піти.

6. Вибори на Донбасі – неприйнятний варіант, який тільки розпалюватиме конфлікт і створить передумови неможливості подальшої деескалації. Потрібно зрозуміти в якій спосіб залучити ВПО до процесу участі у голосуванні та виключення з цього процесу тих, хто не є громадянином України чи не визнає державність України як таку.

7. Оптимальним рішенням, за таких умов, має бути пропозиція України щодо запровадження на Донбасі міжнародної тимчасової адміністрації (МТА). Це відновить суб’єктність держави в мирному врегулюванні на Донбасі, дозволить реально впливати на процеси врегулювання, врятує життя багатьох наших громадян.