П'ятниця 29 Травень 2020, 05:14

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

На Закарпатті підігріваються сепаратистські настрої серед угорської нацменшини – експерт

15.05.2019

UA.news, 10 травня 2019 року

Заяви праворадикальних угорських політиків щодо надання Закарпатській області статусу автономії, розраховані на внутрішній електорат і не загрожують територіальній цілісності України. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів заступник директора Українського інституту досліджень екстремізму Богдан Петренко.

На думку експерта, у Закарпатській області існує проблема не реального сепаратизму, а підігрівання сепаратистських настроїв серед представників угорської нацменшини і використання цього фактору для впливу на Україну.

Прагнення радикальних політиків захищати співвітчизників на Закарпатті аналітик пов’язав із актуальною внутрішньополітичною ситуацією в Угорщині.

«Подібні меседжі орієнтуються не на приниження України, а розраховані на угорський електорат. Справа в тому, що останніми роками у європейських країнах поширилася традиція звертатися до національних коренів та плекати внутрішній патріотизм. І такими заявами, представники партії «Йоббік» та інших подібних рухів не стільки намагаються поширити свій вплив на Україну, скільки прагнуть здобути прихильність виборців у самій Угорщині»

Богдан Петренко також переконаний, що вирішувати подібні провокаційні ситуації слід виключно політико-дипломатичним шляхом, не вдаючись до радикальних заходів.

«Слід усвідомлювати, що з одного боку на нас тисне той факт, що Україна має налагоджувати зв’язки з усіма європейськими країнами, які вважаються її союзниками в боротьбі з агресором, а з іншого боку, ми маємо величезну проблему з Росією. Тож Києву слід знаходити усі можливі компроміси серед європейських партнерів. Конфлікти і непорозуміння траплятимуться, адже сьогодні Україна переходить з об’єкта в суб’єкт міжнародної політики і до неї виникає дуже багато претензій з боку інших країн. До цього слід звикнути. Водночас важливо, аби поміж цих компромісів, Україна не втратила свою ідентичність»

Одним зі способів вирішення проблеми закарпатських угорців, експерт вважає створення умов для їхнього проживання і роботи в Україні після здобуття освіти в українських вишах.

«Проблема Закарпаття виникла тому, що ми переконані, наче усі мешканці і громадяни України Закарпаття, є мешканцями України. Однак нажаль частина угорського політикуму грає в хитру гру: їм вигідно, щоб закарпатські угорці отримували вищу освіту в Україні, а опісля працевлаштовувалися на території Угорщини в статусі робочої сили. І ось такі провокаційні заяви є частиною кампанії з самоідентифікації, аби угорці Закарпаття заздалегідь ментально готувалися до майбутнього життя на своїй етнічній Батьківщині. Тому Києву слід так розвивати економіку так, аби всі українці, незалежно від того, де вони проживають – на Закарпатті чи в Луганську, – орієнтувалися на роботу і побудову кар’єри в Україні, а не в сусідніх країнах. Це сьогодні одне з найголовніших завдань чинної влади»

Нагадаємо, 9 травня лідер праворадикальної партії «Йоббік» Томаш Шнайдер під час приватного візиту до Берегівського району Закарпатської області, висловився за надання регіону територіальної й економічної автономії у складі України. На його думку, це б «допомогло вирішувати усі питання на місці без узгодження з Києвом, а також залишати кошти на місцях».