Понеділок 03 Серпень 2020, 17:43

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Надзвичайний стан: що це таке і в чому нас можуть обмежити

24.03.2020

В Україні в середу може бути запроваджено надзвичайний стан. Навіщо він і чим він реально загрожує українцям – 23 березня 2020 року у коментарі експерта Інституту  Укрінформу.

Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко каже, що запровадження надзвичайного стану в Україні сьогодні виглядає уже формальністю. «Влада й так обмежила права людини – зокрема, на свободу пересувань. Також від цих обмежень можуть страждати життя та здоров’я громадян. Бо ми сьогодні домінуюче боремось з коронавірусом, усуваючи на другий план (а часто просто ігноруючи потреби у лікуванні) на інші – часто небезпечніші  за коронавірус захворювання, – стверджує експерт. – Паніка легітимізувала більшість дій, які були запроваджені, у тому числі й всупереч Конституції України. Гадаю, що можна було б «закручувати гайки» і далі – без НС».

Ще одна причина за якою можуть запровадити НС, за словами пана Петренка, це демонстрація того, що влада активно протидіє коронавірусній інфекції. «Тобто, якщо ми вводили обмеження, коли в Україні був один хворий, то зрозуміло, що суспільство вимагає і якихось дій, коли їх кількість дотягується до сотні. А забороняти – це найпростіше і найвідчутніше кожному. Практично, забороняти – це синонім ефектності, але не ефективності», – наголошує він. І додає, що хотілося би побачити чіткий перелік прав та свобод, що будуть обмежені надзвичайним станом, виключні функції, які надаються тим, хто буде обмежувати наші права. «Але… Навіть якщо такий перелік і буде, то ніхто не дасть гарантії, що він стане виключним», – вважає Петренко.

Експерт вважає, що запровадження надзвичайного стану має стати періодом заборони прийняття Верховною Радою будь-яких рішень, які б не стосувались НС. Себто, розпочинаючи від ринку землі і завершуючи змінами до Конституції.

Більше – у матеріалі Мирослава Лісковича “