Гнів лікується часом, ненависть же невиліковна.Аристотель
Війни починаються у думках людей.З преамбули статуту ЮНЕСКО
Не можна потиснути один одному руки стиснутими кулаками.Індіра Ганді
Війни заразні.Франклін Рузвельт
Ненависть – це гнів слабких.Альфонс Доде
Главная>Новини>Наслідки місцевих виборів: проблеми безпеки
Наслідки місцевих виборів: проблеми безпеки
25.11.2020
Про наслідки місцевих виборів, перспективи дострокових парламентських та впливи і ризики, які може мати політичний вибір громадян на безпеку країни – 24 листопада у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка Укрінформу
Мабуть, найголовніше, що показали вибори – це перемогу діючих місцевих еліт. На фоні зростаючої недовіри та некомпетенції, яку часто проявляють представники центральної влади, люди вирішили голосувати не за «нове, перспективне», а за те, щоб не було гірше. Фактично, маятник зрушив в іншу сторону – в сторону консерватизму.
Але до парламентських виборів цей консерватизм може набути крайніх ознак. Зокрема, відчувши свою силу, місцеві лідери відчують надмірні політичні амбіції. І намагатимуться запустити свої регіональні проекти у самостійні походи до парламенту. Не виключено, що в цю гру включаться і місцеві бізнесмени з претензіями на депутатство (бо наступні вибори будуть без мажоритарки) – тобто, фінансування в таких проектів буде. Та більшість з них закінчать так само як «Перемога Пальчевського». Не виключена поява трансрегіональних політичних проектів – об’єднання політичних сил, які здобули підтримку в різних регіонах на парламентських виборах. Але проблема в тому, що мотиви голосування виборця на місцевих і парламентських виборах відрізняються і вони можуть не підтримати регіональні політичні партії взагалі.
Другий наслідок для наступних парламентських виборів – це зростання попиту на проросійські політичні сили. Виключно за рахунок втрати довіри до президентської сили. Водночас, отримавши значну підтримку на місцевих, це може мати зворотній ефект для проросійських сил на парламентський – збільшення попиту призводить до збільшення пропозиції. І тому, конкуренція за проросійський електорат зростатиме. Але – варто розуміти, що у нього теж є своя межа – в районі 25-30% виборців. Тобто, більшість проросійські партії не матимуть ніколи.
Значна підтримка проросійських сил в «біло-голубому поясі» – це радше наслідок стабілізації та звикання до війни на Сході. Ризики щодо прямої російської інтервенції чи від’єднання регіонів це не дає, але водночас – це дає можливість розхитувати ситуацію. З одного боку – вимогами дострокових виборів до парламенту, а з іншого – граючись традиційними російськими меседжами – федералізація, мова, прямі переговори. І водночас – приймаючи рішення, що суперечать вимогами центру.
Достатньо мобілізований електорат показав ЄС. Але їм підіграла втрата довіри до «Голосу» та відсутності реальних альтернатив патріотичному електорату. Не виключено, що в подальшому будуть спроби дробити патріотичний електорат чи заводити до у нього інші політичні проекти.
У вимірі децентралізації – успіх місцевих проектів призведе до подальшої атомізації (дроблення) політичних партії. З одного боку, це призведе до посилення протистоянь рівня «область-центр». А з іншого – стимулюватиме створення партій меншого рівня – середнього міста чи району. І тоді йтиметься не лише про протистояння «центр-великі міста», яке ми спостерігаємо з початку коронакризи. А й про протистояння між собою обласних та районних центрів.
Щодо регіональних союзів – то вони рідко коли слідували політичним вказівкам з центру. Бо в внизу все будується на особистих, а не на політичних симпатіях-антипатіях. Тому місцеві коаліції можуть набувати дивний форм – особливо для тих, хто звик до ідеологічних протистоянь. Більше того, коаліції на місцях не треба формалізувати – такої вимоги не існує. Це спрощує схрещення вужа і колючої проволоки. Тихо домовились і голосують – ось і вся більшість.
Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко зазначає, що незаконний видобуток води будь-якими засобами завдає екологічної шкоди навколишньому середовищу на території окупованого півострова. Про це – 11 січня у коментарі Голосу Америки
«Без сумніву, така ситуація повинна постійно моніториться з боку України, бути предметом розгляду міжнародних судових інстанцій в тому випадку, коли методи добування води становлять підвищену екологічну небезпеку, бути предметом інформаційної війни з окупантами – в тому числі і за мізки кримчан», – каже Богдан Петренко кореспонденту Російської служби «Голосу Америки».
Повідомлення про те, що окупаційна влада на півострові має намір використовувати природні водоспади для подачі води демонструють, що «Росія поводиться як справжній окупант, не думаючи про майбутнє».
«Де-факто, відмовившись від побудови великих проектів з водопостачання, Росія розуміє, що ненадовго в Криму, або здійснює цілеспрямовану політику геноциду кримчан, змушуючи їх покинути півострів», – стверджує Богдан Петренко.
Він вважає, що якщо не починати долати катастрофу зараз, то після повернення півострова з-під окупації, Україна може зіткнутися з «тягарем екологічної катастрофи, в яку півострів заведе Росія».
Про протести проти зростання комунальних платежів – 11 січня у коментарі для сайту 112 каналу.
“Зміна виконавчої влади, тобто перезавантаження уряду, може відбутися, але цього буде вже недостатньо. Тож не виключено, що відбудуться дострокові парламентські вибори. Це випустить пару і дозволить не проводити інші перевибори – президента. Бо, хоча дострокові парламентські вибори Зеленському і невигідні, він може провести до Ради хай не 250 депутатів, а відданий йому кістяк. І мати ефективні 10% парламенту замість неефективних 55%, що, погодьмося, все-таки краще”, – вважає політолог Богдан Петренко.
11 січня на території дитячого садку у Вінниці вибухнув саморобний вибуховий пристрій. Про це – 11 січня у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка телеканалу Україна 24
Зокрема, експерт відзначив, що швидше за все ми маємо справу з хуліганством. Але це не знімає відповідальності ні з батьків, ні з вихователів, які повинні навчати дітей, як поводитись з незнайомими предметами