Неділя 04 Квітень 2020, 18:52

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Національна платформа примирення Сивохи: чи спрацює задум?

21.02.2020

Про те, чи потрібна Національна платформа примирення і які загрози вона несе – 21 лютого 2020 року у коментарі експерта інституту 112 каналу

“Теоретично така ідея може існувати. Бо є величезна проблема зі сприйняттям українцями один одного. І така проблема існує не лише з того, але й з цього боку. Тому навіть якщо повернення Донбасу відбудеться на виключно українських умовах, нам знадобиться не лише деокупація, але й реінтеграція. Тобто все треба буде починати з початку. Але все це теорія. А як все це відбуватиметься на практиці – абсолютно не уявляю”, – коментує для 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Він же вказує й на одну значну перепону для ведення будь-яких розмов із населенням ОРДЛО. Навіть з тією його частиною, котра теоретично могла зберегти проукраїнські настрої. “Як можна почати діалог з нашого боку – це зрозуміло, а от з іншого?.. Одну частину Донбасу представлятимуть внутрішньо переміщені особи – тут також вже ясно. Але ще одна складова діалогу – так зване “мирне населення” тимчасово окупованих територій. Але ж ми знаємо, що режим, який існує там – це військовий режим. В його основі лежить залякування. То як без відома центрального керівництва (де б воно не було – в Луганську чи Москві) людина можна представлятиме ОРДЛО?”.

“Все це може бути реалізоване лише в одному випадку, – веде далі експерт, – у випадку, неприйнятному для України. Коли ми визнаємо суб’єктність “ДНР/ЛРН”. Але весь період військових дій ми заперечували існування цих республік та визнавали їх маріонетками Росії. Якщо відійти від таких трактувань та визнати їх, це означатиме фактично капітуляцію. І нині вже відбувається вкидання подібної перспективи у громадську свідомість. Перші кроки до підготовки сприйняття цього факту вже робляться. Самотужки визнати “ДНР/ЛНР” Зеленський не може, бо їх не визнає український народ, від ставлення якого до себе президент дуже залежний. Саме тому й важливо підготувати громадську думку, і оця “Платформа примирення” виступатиме тим маслом, яке цю думку змащуватиме”.

Більше у матеріалі Наталії Лебідь «Поганий мир чи добра війна: Що несе “Платформа примирення” від Сивохи?»