П'ятниця 29 Травень 2020, 21:44

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Навіщо Кремль влаштував збройну провокацію на Луганщині

19.02.2020

Ua-News, 18 лютого 2020 року

Передумовою цієї стратегії Кремля стала заява президента Зеленського про готовність піти на деякі поступки для завершення війни на Донбасі. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів заступник директора Українського інституту досліджень екстремізму Богдан Петренко.

На думку експерта, військовою провокацією на Луганщині, російсько-терористичні війська переслідували два головних завдання.

Першим завданням, за словами аналітика, була перевірка, наскільки президент Володимир Зеленський готовий піти на чергові поступки Російській Федерації.

«Якщо проаналізувати перші заяви президента і подальший брифінг щодо атаки терористів, то президент не назвав конкретно сторону, яка влаштувала провокацію і з якою воюють українські військові. Він зазначив, що по той бік лінії фронту, перебувають якісь «наймані бойовики». Тож мені здається, що Росія отримала той сигнал, на який вона сподівалася – на Україну можна далі тиснути, вимагаючи якихось політичних поступок. Військове зіткнення, що відбулося сьогодні, не буде останнім – Кремль і надалі перевірятиме вміння Зеленського перетинати межі, давати відсіч РФ і називати речі своїми іменами»

Другим завданням військової провокації, аналітик назвав примус України до контакту з ОРЛО і ОРДО – тобто те, чого Росія домагається впродовж останніх шести років.

«Для Кремля важливо, аби Україна проводила переговори з терористичними суб’єктами, аби вийти з процесу і перестати бути стороною конфлікту. В такому випадку РФ здобуває не лише статус посередника, але і зняття з неї санкцій з боку світової спільноти. Тож тут реакція зрозуміла – Україна буде апелювати «що це таке, давайте щось змінювати?!», а Росія буде відповідати «ну так змінюйте, це все у ваших силах, давайте спілкуйтеся з «Л/ДНР»». Мені здається, що саме до цього Росія і схиляє Україну. Чи буде успішним таке схиляння, мені наразі складно говорити. Я не виключаю, що це може відбутися у формі Національної платформи примирення і єдності, яку проголосив Сергій Сивохо, і до якої можуть увійти представники «Л/ДНР». А несанкціоноване входження з того боку неможливе в принципі, тому що навіть ті, хто має проукраїнські погляди, боятимуться їх висловлювати»

Ще однією причиною нинішньої військової провокації на Луганщині, Богдан Петренко вважає заяву Володимира Зеленського на Мюнхенській конференції з безпеки про те, що Україна згодна піти на деякі поступки щодо Донбасу, зокрема, на секторальне розведення військ і спільне патрулювання україно-російського кордону. На думку експерта, саме цей меседж підштовхнув Росію розпочати наступну фазу тиску і шантажу офіційного Києва.

«Слід розуміти, що варто лише Україні погодитися на якісь компроміси, вона автоматично робить крок назустріч Росії. Москва на такі компроміси не йде – вона не робить крок уперед, а продовжує тиснути на Україну і підштовхувати її до наступних кроків назустріч. Зеленський намагається знайти серединну позицію у переговорах, що Кремль розуміє як зійтися на російських інтересах. Тож на мою думку, подібні військові провокації відбуватимуться і надалі. І їхня причина, це навіть не скандальні «12 кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні», а заява президента про згоду України іти на якісь компроміси з Росією»