Неділя 15 Грудень 2018, 23:21

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Небезпеки для журналістів та список-47. Експерт Інституту Богдан Петренко на телеканалі ZIK

06.06.2018

Росія незацікавлена у вбивстві сорока семи журналістів. Їй важливо сколихнути суспільство навіть однією резонансною справою. Теоретично, небезпека загрожує всім журналістам, які займаються розслідуваннями в Україні.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIKсказав заступник директора Українського інституту проблем екстремізму Богдан Петренко.

«Небезпека може загрожувати всім журналістам, які працюють в Україні. Адже вони є публічними особами, часто беруться за розслідування резонансних справ. Все залежить від того, наскільки глибоко журналіст занурюється у свою справу. Вони, до слова, не обов’язково стосуються влади, адже серед опозиціонерів теж є цікаві персони», – зазначає експерт.

Богдан Петренко нагадує про сумну статистику смертей серед журналістів незалежної України.

«До слова, я читав цікаву статистику. Від 1991 року і до 2017 загинуло близько восьмидесяти журналістів в Україні. Їхні смерті були неоднозначними. Більшість з них пішли з життя за загадкових обставин. Також є малий відсоток засуджених людей за вбивства журналістів в Україні. Незалежно від того, чи є якийсь список чи ні – журналістам загрожує небезпека», – переконаний заступник директора Українського інституту проблем екстремізму.

Окрім того, експерт наголосив на тому, що влада не може диктувати журналістам, про що і як їм писати.

«Будь-які звернення влади до журналістів з вимогами не сприяють зменшенню напруги. Вони навпаки – створюють додаткові кордони. Це як на війні: по один бік є прихильники миру, по інший – ті, хто загострюють ситуацію, персоналізують ворога. Звісно, ми не можемо впадати у крайнощі і кричати, що навкруги лише зрада. Безумовно, влада робить помилки, втім цього не уникнути, коли ми хочемо змін», – додає Богдан Петренко.

Заступник директора Українського інституту проблем екстремізму підкреслює: до питань замовних вбивств, терактів в Україні треба підходити, опираючись на логіку Росії.

«Інші трактування останніх подій є політичними заявами. Я переконаний, що Росії не потрібно вбивати сорок сім журналістів. Достатньо буде однієї особи для того, щоб розхитати ситуацію. Я думаю, що, можливо, такий список дійсно існував. Втім, він, скоріш за все, дає змогу вбивці обрати будь-кого. Припускаю, що Росія не зацікавлена у конкретному журналісті. Їй важливо посіяти хаос, сформувати недовіру до правоохоронних структур України. А вони обирають тих людей, чия смерть, гіпотетично, могла б сколихнути суспільство», – пояснює Богдан Петренко.