Вівторок 02 Червень 2020, 10:32

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Окупований Донбас як “федеральні території” Росії – кому це потрібно

14.02.2020

Експерти прокоментували інтернет-газеті “Життя” намір російської влади ввести в оновленій Конституції РФ поняття “федеральних територій” з прямим федеральним підпорядкуванням. Раніше російські політологи висловили думку, що ця концепція розрахована, в тому числі, на так звані «ДНР» і «ЛНР» (тимчасово непідконтрольні українській владі частини Донецької і Луганської областей), а також на окуповані Росією Абхазії, південна Осетію і Придністров’я.

Часто, коли згадують про можливість запису в Конституції РФ окупованих частин інших держав, посилаються на американський досвід, коли США де-факто контролюють територію Пуерто-Ріко. Але є дві особливості.

Перша, за словами Богдана Петренко, в тому, що в США Пуерто-Ріко не згадується в Конституції ніяк. Друга – американський суверенітет над територією визнаний державою, у якій вона була захоплена – Іспанією. Єдину паралель, яку можна провести – це те, що, незважаючи на референдум, який був проведений в 2012 році про перетворення Пуерто-Ріко в штат США, Вашингтон просто проігнорував «народне волевиявлення».

«Головна особливість контролю РФ над захопленими територіями – це те, що офіційно« іхтамнет ». А якщо десь і є, то тільки як миротворці, – підкреслює експерт. – Будь-яке приєднання окупованих територій до Конституції, на будь-яких умовах, призведе до прямих наслідком у вигляді посилення санкцій тиску на Росію. Тому що це – пряме юридичне визнання російської окупації ».

І саме так, вважає Богдан Петренко, повинна діяти Україна – об’єднатися з офіційною Молдовою і Грузією для узгодження міжнародного тиску на Кремль. І це, на думку експерта, треба робити незалежно від того, чи будуть ці захоплені РФ території включені в російську Конституцію.

«У реальності загроза перетворення їх в« федеральні території »- це, по-перше, ні що інше як тиск на країни, яким вони де-юре належать. Особливо, на Україну, де «мінський процес» намагаються знову завести, – вважає Богдан Петренко. – З іншого боку, це і своєрідний сигнал тим на Донбасі, хто вірив в Росію і до сих пір не втратив надії на те, що їх заберуть офіційно (як це сталося з Кримом). Кремлю не потрібно формувати невдоволення власною політикою у населення окупованого Донбасу.

Більше у матеріалі “Эксперты оценили шансы оккупированного Донбасса стать «федеральной территорией» РФ