П'ятниця 29 Травень 2020, 21:41

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Олігархи і коронавірус: про ініціативи Офісу Президента закріпити території за великим бізнесом

28.03.2020

Про ініціативу Президента України для боротьби з коронавірусом закріпити за певними територіями конкретних олігархів – 28 березня у коментарі Укрінформу.

Політичний експерт, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко каже, що ідея залучати великий бізнес у вирішення важливих для суспільства проблем – не нова.

«Але тут питання не лише у соціальній відповідальності бізнесу. Бо частково соціальна відповідальність у частини наших олігархів або є, або вони її намагаються продемонструвати – навіть без вказівок з боку влади. Зокрема, частина великого бізнесу активна включалась у протистояння російській агресії. І так само допомагає зараз – під час пандемії, – стверджує Петренко. – Та проблема глибше. Вона у тому, що в Україні за весь час так і не було створено дієвої системи оподаткування та адміністрування. Тобто такої системи, за якої кожен займався своїм. Бізнес – власними прибутками. А держава – соціальними питаннями. Але поки що – ми отримали демонстрацію того, що відбувається в країні. Умовляння великого бізнесу допомогти бюджету – це те, чим займається не лише президент. Цим усі 28 років на місцевому рівні постійно займались директори бюджетних підприємств – шкіл, лікарень, будинків культури».

Ще одна складова, на його думку, це створення балансу між найбільшим олігархами, а не просування ідеї домінанти когось із них. «Складається враження, що зараз вибудовується такий собі неокучмізм – паритет між олігархічними структурами. Питання у тому, чи довго триватиме цей паритет, бо боротьба (у тому числі й між олігархами) як відомо рушій економіки», – каже експерт. І додає: «Але новою в тій ідеї Офісу Президента є територіальне закріплення за олігархами конкретних регіонів України. Ось тут, як на мене, криється найбільша проблема. І тут ми переходимо від теми коронавірусу до теми територіальної цілісності. Маючи під патронатом конкретні області, олігархи не лише посилять свій політичний вплив у них, вони їх захищатимуть від інших і витіснятимуть інший великий бізнес зі «своїх територій», вважаючи, що мають на це моральне право. І не виключено, що для цього посилюватимуть і регіональну ідентичність областей. А я нагадаю – гібридна війна у нас не закінчилась. І це протистояння може у своїх інтересах використати РФ».

Більше у матеріалі Мирослава Лісковича «Ахметова, Коломойського, Пінчука закликали допомогти: наскільки це корисно і небезпечно»