Вівторок 24 Листопад 2020, 20:04

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Опитування від президента: профанація чи питання для самого Президента?

28.10.2020

Про причини та результати опитування Зеленського, яке проходило під час місцевих виборів – 27 жовтня у коментарі експерта Інституту сайту телеканала ZIK.

У президентській команді не виключають нових опитувань. Чому? Це – впертість, недалекоглядність чи свідоме ігнорування “симптомів небезпечної хвороби”?

Відповідь на це питання дає заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

“Річ у тім, – каже він, – що депутати від “Слуги народу”, які будуть коментувати події 25 жовтня, почнуть виправдовувати президентське опитування в будь-якому разі. Бо критикувати його – означає рити собі політичну могилу. Інших варіантів, окрім того, щоб заявляти, як чудово все пройшло, власне, не залишається”.

Експерт додає: для президентської партії це опитування дійсно було рятівною соломинкою, бо без нього на вибори прийшло б ще менше людей. Тут треба дивитися закриту соціологію – яка, напевно, є у розпорядженні президентської партії. Тобто для Зе-команди, на думку Петренка, провалу як такого не було, вона його не відчуває.

Таким чином, у тому вигаданому світі, де перебуває владна команда, і справді все чудово. Опитування провели, всі зауваження проігнорували, якісь результати отримали, привід розгорнути законодавчу активність набули…

“Мені цікаво зараз, що у президента робитимуть з отриманими відповідями, – зазначає Петренко. – По корупціонерах навіть говорити не буду – це популізм чистої води, бо якби було бажання зробити покарання жорсткішим – достатньо було б внести зміни до Кримінального кодексу. Але питання про канабіс – чи буде внесений відповідний закон? Питання про Будапештський меморандум – що буде робити президент в ситуації, коли більшість підтвердила право України на її “безпекові гарантії”?

“Особливо смішно, – продовжує політолог, – звучить обіцянка Корнієнка почати з “імплементації” питання про скорочення парламенту до 300 депутатів. Але ж ви вже розглядали це питання! То що, тепер все починається спочатку? Вчергове запускається одне й те саме?”.

Проєкт закону про скорочення депутатського корпусу до 300 “одиниць” і справді вже був розглянутий парламентом. Своє перше читання законопроєкт № 1017 пройшов ще у лютому. А відтак пройшов і апробацію у Конституційному Суді: КСУ дав йому добро, тож можна було виносити цей документ на друге читання. Тоді чому цього не було зроблено і досі?

“Будь-які опитування в подальшому будуть ще більшою мірою проігноровані населенням. Бо якщо не будуть реалізовані оці п’ять питань, то який сенс мені як виборцю підходити до опитувальників і брати їхні анкети? Адже і минулого разу моєю думкою знехтували…” – підводить риску Богдан Петренко.

Зараз “питання ВІД президента перетворюються на питання ДЛЯ президента”. Інтерв’юери помінялися місцями, і відповідати доведеться “гаранту Конституції”. Ба більше: нині “фідбек” команда Зеленського отримує не лише з боку громадян та політичних опонентів, але й зі сторони міжнародних інституцій. Так, зокрема, Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) вказало українському лідеру на те, що він попросту використав на виборах свій адмінресурс.

Більше у матеріалі Наталії Лебідь