Четвер 26 Листопад 2020, 05:53

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Особливості тероризму 2017-го. Терористичні загрози 2018 року. Прес-конференція УІДЕ в ІА Главком

28.12.2017

Кількість терористичних атак в Україні у 2017 році зменшилась у порівнянні з минулим роком. Але теракти стали більш жорстокі, персональні та символічні. Такі висновки аналітичного дослідження проведеного Українським інститутом дослідження екстремізму.

Так за офіційною статистикою у 2014 році щомісяця відбувалося 126 терактів, 2015 – 108, 2016 – 155, 2017 – 124. Тобто, в 2017 році показник менший за торішній, але більший за показник 2015 року.

Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко звертає увагу на особливості терактів.

Зокрема, за його словами, терористи використовували більш жорстокі методи здійснення атак, як то вибухівку у мирних містах, що призвело до реальних жертв серед мирного населення.

15-smeshnyx-i-neveroyatno-metkix-komiksov-o-zhizni-s-kotom-06Також, особливостями атак у 2017 році, експерт називає їх персоналізацію, згадуючи вбивства з чеченським слідом – Окуєва та Махаурі, вбивства спецслужбовців, убивство Вороненкова, замах на Мосійчука та символічність. Мова йде про атаки на День Конституції,  день народження Президента, атаки на символи – вандалізм та знищення пам’ятників.

Крім того, Петренко звертає увагу на чергування атак у минулому році.

«Вересень-жовтень – період персональних убивств у тому числі і з використанням вибухівки, листопад для нас був місяцем псевдотерору (телефонних мінувань), а грудень – зростанням інтенсивності зіткнень на лінії розмежування. Таке чергування важливе, оскільки агресор на сьогодні не зацікавлений у зростанні кривавості атак. Крім того, зміна типів атак не дозволяє правоохоронцям зосередитись на одній із версій та переслідуванні однієї групи», – пояснює Петренко.

До нових загроз, з якими українське суспільство вже стикнулося та продовжуватиме боротися у 2018 році, експерти відносять кібертероризм, зокрема так звані «групи смерті».

Втім найбільші загрози для України продукуватиме Росія.

«Напередодні виборів Президента РФ, путінський штаб прагнутиме мобілізації населення та самої підтримки Путіна. А така мобілізація можлива через продукування зовнішньої загрози. Актуальними лишаються загрози атак на свята. По-перше, це призводить до зменшення присутності на них людей, що є підставою стверджувати, що українці не поважають державні свята. По-друге, війна символів. Тобто формування в українця стереотипу, що державне свято – це жертви та загрози, а не позитивний настрій», – каже Петренко.

За прогнозами експертів у 2018 році продовжиться практика персональних терактів. Адже  основний замовник терактів – Росія – не зацікавлений у тому, щоб продукувати на території України масові криваві терористичні атаки, оскільки вони зазвичай стимулюють суспільство до консолідації.

Ймовірно Росія продовжуватиме переорієнтацію українців на внутрішні загрози. Що не виключає використання українських радикалів як виконавців терористичних атак з майбутнім «злиттям» їх українським спецслужбам.

Відбуватиметься подальше залякування суспільства з метою зневіри в інститутах безпеки, а відповідно і в інститутах держави.

Серйозна внутрішня небезпека, на яку експерти Інституту звертають особливу увагу – ефект наслідування в суспільстві.

«Як у випадках, коли в США, а потім у світі відбулась хвиля масових розстрілів (у тому числі й в школах), в Україні може спрацювати і ефект наслідування. Насилля стає дієвим та легітимним засобом вирішення проблем. Кожен сотий масовий захід проходить із зіткненнями. Фактично відбувається пряма популяризація насильницьких моделей поведінки», – говорить Богдан Петренко.

Однією  головних проблем у боротьбі з тероризмом в Україні Петренко називаю відсутність дієвої системи покарань.

Так, за 3 роки та 9 місяців зареєстровано 5804 кримінальних справ за статтею «терористичний акт». Або в середньому – 129 терористичних атак щомісяця. Покарано за цією статтею за 3 роки і 6 місяців – 15 осіб.

Презентація прес-конференції

Відео прес-конференції