Вівторок 24 Листопад 2020, 19:02

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Перевибори до парламенту – причини та наслідки

27.05.2019

Експерт Інституту 24 травня прокоментував для видання Opinionпричини, підстави та ризики перевибори до Верховної Ради.

Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, вважає, що рішення новообраного президента – це цілком логічний крок для політиків, котрі прийшли до влади на хвилі «месіанства».

«Чим більша відстань між президентськими та парламентськими виборами, тим сильніше розчарування в тих, кого обрали як “месію”. Для прикладу: усього через п’ять місяців у 2014 році результат “БПП” був значно нижчий, ніж результат Порошенка, більше того, його сила навіть не зайняла перше місце. Плюс до того, Зеленський застосовує технологію “проти”. Тобто, для покращення свого рейтингу, він протистоїть тому, хто має низький рейтинг. На президентських виборах це був Порошенко, зараз – парламент. Типова популістична позиція. Як виборча технологія вона – ефективна, але як технологія управління – веде до затяжних криз та зниження потенціалу держави».

Щодо легітимності розпуску, зауважує Петренко, що не все так однозначно: з одного боку, не зрозуміло, що саме вважається відсутністю коаліції, з іншого – немає документів, котрі б її існування підтверджували.

«Щодо підстав до розпуску, то відповідь про юридичні підстави має міститися в Конституції та Регламенті. На жаль, жоден із цих документів не говорить, що можна вважати датою припинення коаліції. Але, з огляду на те, що документів, які підтверджували існування коаліції до розпуску (персонального списку депутатів) не було оприлюднено, це може бути використано як мотивація в наступних судових розборах. Тим більше, із точки зору легітимності, 73 %, які отримав Зеленський, дають йому карт-бланш, особливо проти 8 % довіри до парламенту (це трохи вище, ніж довіра до російських ЗМІ). Тобто масового незадоволення і протестів, пов’язаних із розпуском парламенту, очікувати не варто».

Початок певних загострень чи навіть кризи можливий, з точки зору експерта, з моменту, коли Зеленський почне втрачати рейтинг довіри з боку суспільства.

«Після перевиборів, у нього є великі шанси сформувати більшість у парламенті, а його політичній силі очолити Кабмін. І тоді все від чого намагалися відкараскатись у чинного президента: зарплати, комунальні, пенсії, стануть зоною його відповідальності. Більше того, тоді виникне питання: кому протистояти, бо класична схема “перемогти дракона” передбачає, що переможець сам стає драконом».

Більше читайте у матеріалі Дмитра Журавля «Розпуск парламенту: чому Зеленський поспішає з виборами та чого очікувати?»