Неділя 09 Серпень 2020, 00:36

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Події в Фергюсоні як тест на зрілість громадянського суспільства: уроки та висновки. Експертна оцінка Інституту

04.12.2014

Останнім часом у різних частинах світу, в тому числі, у країнах розвиненої демократії, все гостріше постають проблеми застосування надмірного насилля правоохоронців та «крайніх» методів відстоювання інтересів громади. Інструменти суспільного діалогу, пошук консенсусних рішень все більш стають нагальними, здатними зберегти мир та понизити рівень соціальної агресії.

Ми достеменно не знаємо, що саме трапилось під час вуличного зіткнення у Фергюсоні, чи були альтернативи для поліцейського чи він дійсно мав право на застосування зброї. Головним висновком трагедії є не фактаж події, а гострота тих проблемних питань, які давно існували у свідомості громадян американського суспільства, в першу чергу, в середовищі темношкірих мешканців.

Нехтування своєрідністю, особливістю життя громади, відмова від застосування дієвих механізмів впливу громади на місцеву владу, відчуття чужорідності інститутів самоврядування містять у собі багато прихованих конфліктів, поштовхом до яких може стати будь-який конкретний випадок та його сприйняття як прояву несправедливості.

У Фергюсоні мешкає дві третини темношкірого населення, водночас серед поліцейських всього декілька темношкірих правоохоронців. Наступною проблемою стало те, що на відміну від усталених демократичних традицій, керівник відділку одразу не подав у відставку. Третім суттєвим прорахунком стала поспішність винесення судового рішення, яке більшістю сприймається як прояв солідарності «білого» населення, покривання злочину тощо.

Виникає питання: якщо більшість присяжних (дві третини) були би темношкірими? Якщо представники громади мали б можливість увійти до спеціальної комісії щодо вивчення обставин вбивства і судове засідання не було би таким швидкоплинним, то чи спалахнула б ця хвиля соціального гніву у різних частинах США?

Залучення громади до справжнього самоврядування, реальні можливості впливу на формування органів місцевої влади, пошуки рішень через методики діалогу та залучення активістів до спеціальних комісій для розгляду резонансних справ – такі заходи упередили б масові протести, зростання насилля. Насилля породжує насилля, такі підходи до вирішення суспільних проблем вже себе віджили і цей досвід ми маємо враховувати під час реалізації проголошеної в українському суспільстві децентралізації влади.