П'ятниця 19 Жовтень 2019, 02:53

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Політичні рейтинги, опитування, маніпуляції – кому вірити?

07.07.2019

Чи можна вірити рейтингам? Про це – 6 липня 2019 року у коментарі заступника директора Інституту для видання «Терміново».

Суть технології рейтингів в тому, що виборці голосують за тих кандидатів і партії, які проходять, – каже Богдан Петренко. – Голосування за переможців. Українці не хочуть втрачати свій голос. Тому існує ймовірність, що попадеться проплачений рейтинг, у якому кандидат-аутсайдер займає перші позиції. Слід розуміти, то у всіх соціологічний опитувань є свій замовник. І цей замовник вирішує, які опитування давати «на гора», а які ні. Відомі фірми, як правило, не ризикують своєю репутацією і намагаються показати дані, близькі до реальності.

В Україні, за його словами, є дуже багато соціологічних служб, які працюють уже не один рік. Але однозначно довіряти даним, які не можна перевірити в іншому дослідженні, не варто. Бо серед цілком «нормальних» питань можуть попадатись і маніпулятивні. І відповідь на них залежать не скільки від респондента, скільки від побудови самого питання. І цим можуть страждати і відомі соціологічні служби. – Але, в цілому, боротися з штучними рейтингами необхідно одним шляхом – голосувати за того, хто вам подобається насправді, а не за того, хто «однозначно проходить» відповідно до соціологічних опитувань, – додає пан Петренко.

Більше читайте у матеріалі Світлани Гривас