Вівторок 02 Червень 2020, 11:37

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Про доцільність військового параду – Радіо «Промінь»

11.07.2019

Чи потрібен військовий парад під час війни – про це 11 липня у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка радіо «Промінь».

Якщо б ми говорили про Україну до 2013 року – то можна було б по різному ставитись до цього питання. На День незалежності варто демонструвати те, чим країна пишається. А тоді для нас точно не було головним завданням побудова армії. Зрозуміло, що скасування парадів тоді було виправдане.

Після 2014 року ситуація змінилась. У нас почалась війна з Росією. А більшість країни, у яких є військові конфлікти, у тому числі й ті, що перебувають в тліючій стадії, проводять військові паради. Зокрема, – це Вірменія та Азербайджан, де конфлікт заморожений, але не вирішений уже більше чверті століття.

Парад потрібен для трьох категорій – перше, – це військові. Для них участь у параді, – це є моральним стимулом. А моральні стимули не менш важливі за фінансові. Головне, щоб перші не заміщували других. Друга – це цивільні українські громадяни, які повинні усвідомлювати свою безпеку. Бо для того, щоб країна не була схильна до капітуляції, важливо не лише мати сильну армію, але й переконання у суспільстві про здатність до подальшого опору. І в цьому розумінні навіть одиничні види озброєння, які продемонстровані на параді, створюють уявлення про те, що їх сотні на лінії зіткнення. І третя категорія – це народ країни агресора. Бо якщо російська розвідка більш-менш знає реальний стан озброєння в Україні, то люди не знають. І коли вони бачитимуть новітні зразки озброєння, то в російському суспільстві буде формуватись уявлення, що війна з Україною щонайменше буде кривавою. Паради частково демобілізують здатність ворога до агресії.

Щодо прихильників скасування, то є декілька аргументів. Перше – це дороговизна. Складно сказати, бо навіть Міноборони в минулому році не могло дати відповідь, яка була ціна параду в 2018 році. Тому з’явились цифри з різницею в десятки разів. Від 70 до 700 мільйонів. І вирішити це питання можна було б давши чітку відповідь – яка реальна ціна. Другу – скасування параду це ніби то сигнал про готовність до миру. Аргумент так собі. Бо для того, щоб вести перемовини, треба демонструвати свою силу – хоча б для того, щоб «вибити» більше.