Неділя 25 Серпень 2019, 19:37

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Проблема булінгу в школі: чи вирішується все одним законом? – коментар експерта УІДЕ

31.01.2019

Метроном, 31 січня 2019 року

В Україні з 19 січня цього року вступив в силу Закон про протидію булінгу, який покликаний вирішувати проблему цькування в школі. Він встановлює покарання для тих, хто здійснює моральне або фізичне насильство по відношенню до інших однолітків.

Покарання являє собою грошові штрафи, сума яких залежить від форми прояву цькування. Під закон потрапляють ті, хто здійснює цькування в групі або самостійно проти іншої людини, а також учасники навчального процесу, які помітили факт булінг в школі, але не повідомили про це керівництву закладу і не зупинили кривдників. Сума штрафу за булінг становить від 340 до 850 гривень. Якщо після першого випадку цькування ситуація повторюється, то кривдник заплатить вже від 1700 до 3400 гривень за скоєне. Законом передбачаються в якості покарання і громадські роботи від 40 до 60 годин.

Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму:

“Закон ефективний з двох причин. По-перше, він підняв інформаційну хвилю, яка привертає увагу до проблеми цькування. Ухвалення такого закону – це вже зведення про те, що суспільство почало ґрунтовно звертати увагу на цю проблему. По-друге, закон однозначно спрацює в питанні тих булерів, які зараз знущаються над своїми однолітками і вважають, що це просто жарт. За даними ЮНІСЕФ, серед кривдників таких приблизно близько 20%. Навіть якщо ці діти вже перестануть вдаватися до цькування, закон вже можна визнати ефективним. Також я вважаю, що закон вельми неоднозначний: багато уваги було зосереджено на адміністративної відповідальності, яку понесуть в першу чергу батьки, але ж рішення проблеми шляхом покарання не працює! Гроші заплатять, але немає гарантії, що цькування в школі припиниться, що до дитини прийде усвідомлення свого вчинку. Є ще сумніви з приводу ідеї зборів шкільної комісії за рішенням ситуації булінгу, адже факт булінгу іноді досить важко визначити і в підсумку така комісія може бути безрезультатною “.

Висновок такий: проблема булінгу серед дітей вирішувана, ось тільки вимагає значних зусиль в своєму рішенні. І батьки, і вчителі однаково відповідальні за дитину, тому що у них одна мета – виховання. Тому працювати з дітьми необхідно спільно – і в рамках шкільної програми, і поза школою, а не перекладати відповідальність в разі виникнення конфліктів. Тоді вдаватися до закону не доведеться, а загальна обстановка в школі налагодиться.

Більше читайте у матеріалі Олени Денисюк «Проблема булінгу в школі: чи вирішується все одним законом?»