П'ятниця 29 Травень 2020, 23:58

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Продовження карантину в Україні: негативні наслідки, які торкнуться кожного

22.03.2020

Про негативні наслідки продовження карантину – 22 березня у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка виданню РБК

Політичні – це використання панічних настроїв у країні для посилення авторитарних та тоталітарних тенденцій. Йдеться про цілу низку можливих дій. Це і прийняття непопулярних рішень парламентом, під прикриттям заборони на масові заходи (протести) – ринок землі, імплементація формули Штайнмаєра, зміни до Конституції про особливий статус ОРДЛО. Друге – про посилення функцій МВС, очільник якого і до цього відігравав одну з головних ролей у державі. Його посилення може призвести і до поглиблення протистояння у самій владі (між прихильниками і противниками Арсена Авакова). Третє – про посилення у громадянській думці запитів на «сильну руку». А враховуючи рейтингозалежність влади – подібний імідж може створюватись і Президенту України. У тому числі й – через прийняття необґрунтованих рішень, які б обмежували права і свободи громадян.

Соціальні. Через запроваджені обмеження, рівень доходів більшості сімей буде зменшено, а в деяких – взагалі повністю обнулено. Продовження карантину веде до суттєвого зменшення надходжень до бюджету та відповідно – зниження можливостей допомоги людям, які перебувають на утриманні держави. З огляду на відсутність заощаджень у більшості громадян, у такому режимі вони зможуть прожити не більше місяця. Фактично, продовження режиму карантину – це з одного боку – шлях до посилення кримінальних злочинів. А з іншого – для більшості громадян – це зростання невдоволення та постійних протестів у суспільстві – спочатку поодиноких, а потім – спонтанно систематизованих. Чим довший буде карантин – тим більше буде зростати невдоволення владою та запит на її заміну – у тому числі й насильницьким шляхом.

Психологічні. Довготривале перебування в обмеженому колективі призводить до так званого «полярного ефекту». Відсутність сторонньої комунікації призводить до того, що близькі люди, їхні слова та поведінка починають дратувати. Ця проблема поглиблюється і посиленням соціально обумовленим безробіттям та обмеженим простором. У результаті можна очікувати зростання і сімейного насилля під час карантину, і кількості розлучень у посткарантинний період.