Четвер 19 Липень 2018, 10:40

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Прямий ефір в КУБі телеканалу «Тоніс»

01.08.2017

Експерт УІДЕ Руслан Старовойтенко в прямому ефірі спілкувався з ведучим Сергієм Дойко та глядачами на тему доцільності ухвалення нового законодавства щодо цивільної зброї. Відверта розмова ще раз підкреслила брак об’єктивної інформації у представників суспільства щодо різних аспектів купівлі-продажу, зберігання, використання цивільної зброї. Для того щоб, нарешті, ухвалити єдиний закон про цивільну зброю, який не призведе до зростання агресії та насильства, потрібно розглянути та прийняти рішення по наступній послідовності питань:

1. Дослідити міжнародний досвід. Не потрібно вигадувати «велосипед», робити помилки на цьому шляху. Потрібно, в першу чергу, врахувати останні тренди підходів до збройного законодавства країн Євросоюзу, тим більше, що ми прагнемо до скорішої євроінтеграції.

2. Узагальнити законопроекти за останні 10 років. Проблемою народних депутатів є нехтування напрацюваннями попередників, це віднімає час на чергове проходження всіх етапів розробки законодавчого акту, хоча багато експертиз та рекомендацій вже розроблені і є на належному рівні у попередніх проектах.

3. Провести публічну дискусії з громадами. Поінформувати людей щодо відповідальності та порядку отримання та зберігання зброї. Довести до відома громадян алгоритм набуття права на зброю. В розвинених країнах право на зброю мають переважно спортсмени, мисливці, колекціонери чи особи, які перебувають під реальною загрозою, що треба довести у судовому порядку. Також потрібно пройти необхідні медичні обстеження, довести несприйняття насильства як методу вирішення конфліктів, скласти іспити після багатомісячного навчання.

4. Урівняти всіх громадян у правах. Відмінити чи значно скоротити практику «нагородження зброєю». По-перше, це ставить людей в нерівні умови, по-друге, прецедент нагородження інструментами вбивства формує та розвиває насильницьку культуру у суспільстві на противагу культури миру, якого так потребує Україна. Суспільство добробуту та економічного зростання, ефективність реформ несумісні із зростанням агресії та насильства. Тому потрібно керуватися принципом «Безпека понад усе», враховуючи всі ризики і небезпеки поширення зброї серед населення.