П'ятниця 25 Вересень 2020, 22:08

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Рейдерство в Україні як загроза євроінтеграції

19.12.2014

18 грудня відбулась науково-практична конференція на тему: «Законодавче забезпечення реформ: здобутки та завдання на шляху України до Європейського Союзу». Організаторами заходу були Інститут законодавства Верховної Ради України за участю Київського представництва Інституту Кеннана Міжнародного дослідницького центру ім. Вудро Вільсона.

Головна увага виступів була зосереджена на аналізі перспектив та загроз в процесі законодавчого впровадження спільних політико-правових цінностей України та ЄС в контексті Угоди про асоціацію, а також визначення проблемних аспектів, які вимагають вирішення.

Учасник конференції від Українського інституту дослідження екстремізму Руслан Старовойтенко у своєму виступі зосередив увагу учасників конференції на актуальності правового вирішення проблеми рейдерства в Україні, зазначив, що цей феномен спирається на корупцію в судовій системі, недосконалість законодавства, а останнім часом спостерігається все більше застосування насилля і розбою для захоплення чи поглинання об’єктів господарювання.

Моніторинг випадків рейдерства за 2014 рік наявно демонструє незахищеність українських власників та іноземних інвесторів. Серед наведених прикладів рейдерства особливим цинізмом виокремлюється збройне захоплення підприємства з іноземними інвестиціями «Чумаки» у Дніпропетровській області, яке було здійснене 8 грудня 2014 року. За наслідками цих дій представники іноземних інвесторів готують звернення до Світового банку, інших євроструктур, що значно погіршує інвестиційну привабливість України.

Для виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, заради зменшення проявів корупції та насилля, які відображені у рейдерських атаках, експерти Українського інституту дослідження екстремізму вважають за потрібне:

  1. Терміново утворити дорадчу групу при новопризначеному бізнес-омбудсмені України. Залучити до її складу представників НГО, незалежних експертів, міжнародних фахівців. Результатом діяльності дорадчої групи має стати розроблений алгоритм негайного правового реагування на факти рейдерських атак. Потрібно провести інформаційну кампанію в ЗМІ з метою акцентування уваги громадськості на ризиках, які виникають внаслідок посилення кількості і зухвалості рейдерів в економіці України.
  2. Рекомендувати Верховній Раді України розробити системний пакет антирейдерських законопроектів, які будуть передбачати кримінальну відповідальність за замовлення, організацію та вчинення неправомірних дій, які мають ознаки рейдерства. В свою чергу, Український інститут дослідження екстремізму готовий брати участь не тільки в роботі експертних груп і просуванні антирейдерського законодавства, але й виступити в якості розробника необхідних законопроектів.
  3. За наслідками моніторингу та всебічного дослідження, Український інститут дослідження екстремізму готовий запропонувати тренінги для запобігання рейдерству і здійснити комплексну методичну підтримку спільно з Міжвідомчою комісією при Кабінеті Міністрів України з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств, Робочими групам при облдержадміністраціях з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств; об’єднаннями підприємців та окремими суб’єктами підприємницької діяльності, які потребують допомоги.