Вівторок 25 Червень 2019, 07:09

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Санкції щодо 112 та NewsOne. Коментар експерта Інституту Богдана Петренка

08.10.2018

Укрінформ, 5 жовтня 2018 року

Верховна Рада прийняла постанову, якою схвалила пропозиції санкцій щодо компаній, яким належать ліцензії телеканалів “112 Україна” та NewsOne. Перелік пропонованих санкцій дуже широкий: тут і блокування активів, і анулювання ліцензій, і фінансові обмеження, й телекомунікаційні обмеження, й “інші санкції”.

Уся кампанія щодо закриття цих каналів сьогодні – це ведмежа послуга, – заявив Богдан Петренко. – Складається ситуація цугцвангу для влади. Не закриють канали – це підніме їх популярність та збільшить аудиторію, закриють канали – це сформує негативне ставлення у світі до влади в Україні, до її ставлення щодо свободи слова в Україні.

Друге, якщо канали звинувачувати у проросійській позиції, то варто розуміти, що аудиторія каналів з їх забороною ніде не подінеться. Їм не створено альтернативи – каналів, які б, наприклад, просували продукт для проросійської аудиторії, з метою поступової її інтеграції в єдине проукраїнське суспільство. Без такої альтернативи ця аудиторія просто переключиться на російські канали – через супутник чи інтернет. Тому, формально, заборона лише поглибить лінію розколу в суспільстві. І останнє. В умовах початку виборчої кампанії, такі дії ведуть до чіткішої поляризації виборців за критеріями «войовничого патріотизму», з одного боку, та «миру за будь-яку ціну» – з іншого. Тому такі дії напередодні виборів вигідні тим кандидатам, які планують зайняти базові позиції у цих електоральних нішах. Звідси – не виключно, що ці заборони лише одна велика політична гра.