Неділя 27 Травень 2018, 06:22

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Security or Democracy | Do we need to make a choice? Безпека чи демократія | Чи потрібно робити вибір?

11.05.2017

10 травня 2017 року в Копенгагені відбулась міжнародна конференція правозахисників та громадських активістів, які обговорювали проблемні питання демократичного розвитку країн-сусідів Євросоюзу: України, Єгипту та Сирії (про євроінтеграцію України, я так розумію, мову вести вже запізно, залишаємося в статусі небезпечного сусіда).

Виступаючи напередодні, віце-голова Європейського парламенту та голова Виконавчого Комітету фонду European Endowment for Democracy, депутат Європарламенту Alexander Graf Lambsdorff заявив: «Навіть в самих несприятливих умовах сусідства, боротьба за демократію триває. В Європі, це не тільки наш моральний борг, але й наш життєвий інтерес – допомогти нашим сусідам, і тим, хто поділяє наші цінності. Ця подія пропонує унікальну можливість почути активістів на місцях і зрозуміти, що ми можемо зробити, щоб підтримати їх у прагненні до гідного життя, справедливості і кращого майбутнього».

Політики Євросоюзу стурбовані невдачами «арабської весни» та Євромайданом. Сусідство України з Сирією та Єгиптом має насторожувати, на думку європейських експертів, ми досить близько знаходимось до реставрації авторитаризму та досі не маємо успіхів у боротьбі з корупцією.

Наразі за подолання корупції в Україні відповідатиме Данія, одним з проблемних питань конференції стало бажання краще зрозуміти чи потрібні Україні антикорупційні реформи у законодавстві, яку роль має відігравати громадянське суспільство у цій боротьбі та загалом які інструменти будуть найбільш адекватні та ефективні. Дивно, що після мільйонів витрачених євро на підтримку цілої низки українських «антикорупціонерів» бюрократи з Євросоюзу нібито все починають з «чистого листа».

Навряд чи трохи більше години часу, яку відведено для дискусії щодо проблем в Україні запровадять радикальні зміни до підходів і методів роботи. Формалізм та бюрократія надалі визначатимуть європейську політику щодо України, констатацію відсутності результатів, ймовірно, не стільки бажання вирішити проблеми, а скоріше дистанціюватися від проблемного партнера, який приносить Євросоюзу фінансові витрати та ускладнення відносин з Росією.

На жаль, раціональної відповіді на питання чому безпека та прогнозованість авторитарного режиму поступається місцем демократичному Хаосу, руйнації, а не Порядку, європейські політики та експерти поки що не знайшли.