Неділя 23 Січень 2021, 17:28

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

ЩО ПОКАЗАВ «СТРЕС-ТЕСТ» ОСВІТНІМ ЗАКОНОМ?

08.12.2017

7 грудня 2017 р. у Києві відбулась публічна дискусія «Відносини із сусідами з ЄС: у пошуках політики сусідства для України». Під час заходу були презентовані ключові висновки звіту Центру «Нова Європа» «Нова європейська політика сусідства України. Що показав «стрес-тест» освітнім законом?».

Основними спікерами виступили заступник Міністра закордонних справ України Василь  Боднар, Надзвичайний та Повноважний Посол ФРН в Україні  Ернст Райхель, директор PACTв Україні Роланд Ковач.

Український інститут дослідження екстремізму, очолюваний Галиною Герегою, на дискусії представляв Олег Зарубінський.

У своєму виступі він схвально висловився щодо позиції МЗС не вступати в клінч з сусідніми країнами, спираючись на різне бачення контроверсійного Закону про освіту, прийнятого ВР України, зокрема його статті 7, присвяченої мовного питання.

Водночас, представник УІДЕ зазначив малокомпетентність ініціаторів відповідної статті, які або не знали, або знехтували інший діючий і ніким не відмінений Закон України про національні меншини.

О.Зарубінський навів ст. 13 цього закону:  «Громадяни, які належать до національних меншин, вільні у виборі обсягу і форм здійснення прав, що надаються їм чинним законодавством». Тобто йдеться про право не чиновників, а саме представників національних спільнот визначати обсяг здійснення своїх прав, в т.ч. у мовних питаннях.

Тому, на думку, О.Зарубінського, якщо владоможці захотіли змінити існуючий порядок речей, вони мали не після прийняття та вступу в дію Закону про освіту, а на етапі його підготовки вести діалог із всіма зацікавленими сторонами, переконувати їх у своїй правоті, звертатися до Венеційської комісії для консультацій.

Крім того, представник УІДЕ звернув увагу на те, що вимагаючи від всіх громадян України знання державної – української мови, варто в першу чергу зосередитись на фактичному незнанні багатьма високопоставленими українськими чиновниками державної мови, в «кращому разі» – вживання ними такої кількості граматичних, стилістичних, орфоепічних помилок, що це є соромом для держслужбовців.

Також  О.Зарубінський звернув увагу представника МЗС на незадовільну ситуацію з неучастю української сторони у регіональних групах та проектах, в яких активну участь беруть фактично всі західні сусіди України. Йдеться про групу 16+1, проект союзу народів та карїн в басейнах Чорного та Балтійського морів.