Неділя 05 Липень 2020, 04:25

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Що відбувається: Чому українці не трощать автівки під час протестів та коли почнуть?

03.06.2020

Про те, чим відрізняється український і американський протест, що може стимулювати українців до насильницьких заходів спротиву і коли бунти переростають в мародерство – 3 червня в інтервю експерта інституту Радіо НВ.

Формування масового протесту

- актуальне питання

На сьогодні таким актуальним питанням може бути лише здача інтересів України у війні з Росією. Антисоціальні питання, які також можуть стати важливі для населення влада неготова приймати як технічно (через відсутність голосів), так і електорально (заявка на об’єднання проти себе).

- привід (раптове виникнення ситуації, пов’язаної з актуальністю, яка б різко обурила населення) – інформаійний триггер

- підтримка киян (місцевих) – як атмосфера, так і ресурси.

- підтримка засобами масової комунікації, – на сьогодні з цим проблем не існує, бо більшість людей формують свою точку зору з тих каналів, яким довіряють.  .

- наявність панацейного рішення (месії).

Протест стає кривавим:

  1. У випадку коли різкою агресією намагаються придушити залякати протестувальників (застосування сили без необхідності) – у цьому випадку у разі неготовності протестувальники можуть «відступити» (9 березня), а може спровокувати зворотню хвилю – революція гідності. Подальша хвиля кривавості значно мірою залежиь від довіри до її учасників.
  2. У разі запланованості кривавості протесту (система провокаторів) – ситуація з «руською весною
  3. У разі коли сили обох сторін не йдуть на домовленості та компроміси,– ситуація з похованням патріарха Володимира та ситуація з проривом Саакашвілі кордону (залагоджено завдяки прямій забороні на застосуванню вогнепальної зброї прикордонникам).
  4.  Влада приймає рішення, які загострюють ситуацію – стають тригерами протесту під час протесту (закони 16 січня).
  5. Відсутність єдиного контролю над силами протестувальників – самоорганізація до кривавості радикальними елементами протестувальників. Тобто, – в умовах довготривалого протесту він притягує до себе пасіонарні елемементи, а відсутність єдиного керівництва (чи прийнятного для всвіх протестувальників керівництва) призводить до їх організації у бойові групи.

Відмінність від американського в українські політичній культурі. Починаючи від того, що США формувались як нація пасонаріїв, а з українців більше 300 років вимивались (або витягувались, або примушували до виїзду, або штучно знищувались) пасіонарії. Друга особливість – це раціональність в США та домінуюча емоційність в Україні. Третє – гіперіндивідуалізм проти пристосуванства. Четверте – низький рівень урбанізації в Україні. Але – все змінюється і будучи під впливом з одного боку формування свобод в Україні, а з іншого – глобалізації, український протест змінює свої форми.

Симптоматично, що соцопитування рідко прогнозують протест в Україні. У 2013 році бажання вийти на вулиці було одним із найнижчих, а в 2016-2018 рр. – майже половина населення говорила, що “так жити далі не можна”,

Більше – у підкасті за посиланням