П'ятниця 25 Травень 2018, 21:22

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Соціальний протест. Блокування потягів у Баришівці як готовність населення агресивно захищати свої права, – коментар експерта Інституту Богдана Петренка

12.04.2017

Сьогодні на декілька годин громадяни на знак протесту заблокували рух поїздів на станції Баришівка у Київській області. Невдоволення населення викликало те, що в електричці, якою багато людей добираються на роботу до Києва, зменшилась кількість вагонів. Пасажири елементарно не помістились у «обрізаний» варіант транспорту.

Насправді, ситуація значно гірше, ніж претензії до «Укрзалізниці» – говорить експерт Інституту Богдан Петренко. З одного боку, перекриття транспортної мережі – це порушення закону, а з іншого боку – відверте порушення прав – людей позбавили можливості добиратись на роботу. Права людини проти закону. Цей конфлікт загострюється, і невідомо чим він закінчиться. Чи перемогою правової держави, чи перемогою законників. Але, – це лише один з вимірів конфлікту.

Другий вимір – це зростання невдоволення населення неспроможністю держави забезпечити їх права. Якщо у більшості випадків протест мав політичний підтекст, то цього разу, швидше за все, він був спонтанним. Людей не злякала відповідальність. Людей лякає безвідповідальність влади. Фактично, блокування потягів у Баришівці стало маркером готовності населення до протестних акцій. Акцій проти порушень їх соціальних прав.

І третя особливість. Насилля чи протизаконні дії як засіб вирішення політичних питань постійно популяризуються у громадській думці. Більше того, у багатьох випадках агресія досягає своєї мети. І це ще більше схиляє до думки про те, що насилля – ефективне. За таких обставин, ці неправові методи протесту не лише перекочовують у інші сфери – соціальну, побутову. Насильницький протест сам по собі перестає бути контрольованим з боку тих чи інших сил.

Як би влада не старалась, вона не може вирішувати всі питання лише «спуском пари», або ж – через технологію «створення штучної проблеми – вирішення штучної проблеми авторитетним рішенням». Невдоволення населення зростає. І проблема у тому, що це невдоволення – уже стає не контрольованим.