П'ятниця 29 Травень 2020, 23:37

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Спецоперація Гордона і Гіркін

19.05.2020

Про те, чи могло бути інтерв’ю Гіркана Гордону спецоперацією – 19 травня у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка виданню «Комментарии»

В багатогодинному інтерв’ю Гіркіна прозвучало лише декілька фраз, які він раніше не озвучував – зокрема, це стосується розстрілів трьох конкретних українських активістів, що відкрито виступили проти бойовиків. Однак, враховуючи схильність до пихи самого терориста – він заявляв немало речей у своїх інтерв’ю і раніше. І їх можна було б так само використати для міжнародних судів, які сьогодні веде Україна проти Росії. Більше того, сам Гіркін сьогодні проходить обвинувачуваним щонайменше у справі збитого Боїнгу.

Якщо це дійсно була спецоперація, то тут виникає дуже багато питань. Наприклад, ні з моральної, ні з правової точки зору не можна добувати дані використовуючи насилля. А зґвалтованою в даному випадку була громадська думка в Україні.  Яка доцільність була робити конкретне інтерв’ю, якщо можна було повитягувати факти з інших інтерв’ю? або зробити інтерв’ю виключно для окупованих територій. Чи взагалі зробити інтерв’ю і не запускати його в інформаційний простір. До того ж – завдання України – не у тому, щоб знайти докази причетності окремих російських громадян до військовий дій проти Україна, а у тому щоб довести причетність держави Російська Федерація до окупації України. Тому – актуальнішим для судів, якщо ми збираємось притягувати до відповідальності Кремль, були б факти озвучені офіційними особами РФ.

Що ми маємо у результаті? З одного боку – зібрані окремі дані щодо людей, які на момент здійснення злочину проти України не перебували на офіційних посадах у Російській Федерації. Зібрані вони були у людей схильних до публічного марнославства, тому навряд чи можна вважати це великим досягненням. І ще питання чи буде ця інформація долучена до справ, які розглядаються у міжнародних судах. З іншого боку – це відкриття вікна Овертона. Тобто створення можливостей для того, щоб в інформаційному просторі України почали з’являтись не просто проросійські меседжі, а самі бойовики. Ті, з ким Україна відмовляється вести перемовини. Фактично – це їх інформаційне визнання як суб’єктів. А така легітимація – це перший крок до легалізації, тобто до юридичного визнання – зокрема очільників т.зв ЛНДР Пасічника та Пушиліна. І – поступового переведення перемовин з «Україна-Росія» на «Україна-ЛДНР». Тому ще велике питання чи українські спецслужби стояли за цією «спецоперацією Гордона».