Понеділок 17 Червень 2019, 20:39

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Теракти в Україні. Коментар експерта УІДЕ Богдана Петренка виданню “Вголос”

02.08.2017

Затсупник директора Богдан Петренко дав коментар виданню “Вголос” щодо поширення терористичних актів в Україні та відповідальності, яку несуть терористи.

Серія вибухів, перестрілок, підпалів та умисних убивств, які відбулись упродовж останніх місяців, буквально сколихнули усю країну. Горіли військові склади, вибухали автомобілі у Києві, Маріуполі та Одесі. Загинули українські спецпризначенці, стріляли у бізнесменів та атовців. Щоранку ЗМІ повідомляють про теракт у тому чи іншому місті. Що ж відбувається: за класичною схемою криміналітет підняв голову під час війни, чи тероризм все ж є справою рук нашого головного ворога – Росії?

«Я б не ставив так однозначно між цими двома частинами запитання «чи», – каже Богдан Петренко. – В Україні іде війна, через що наша держава просто перенасичена зброєю. Ця зброя з рук більш-менш законослухняних громадян перекочовує у кримінальні структури. Тому частину гучних випадків, безперечно, можна приписати криміналітету. Але не це головна причина того, що уся країна почувається у небезпеці. Справа також і в іншому: країна-агресор, яка воює з Україною, веде проти нас цілу кампанію терору. Тому організація великої частини вибухів, вуличних перестрілок, показових розстрілів, безумовно, є справою рук країни агресора».

На думку експерта, переважна більшість терактів, які відбулися в Україні, вказують саме на дії російських спецслужб: це і вбивство українських спецслужбовців, і вибухи під будинками, підрив автівок у Маріуполі, Києві та Одесі.

«Саме теракти, в яких не масово гинуть люди, є в інтересах Росії, – пояснює Богдан Петренко. – Вони сіють паніку, хаос та страх серед населення, породжують таке собі відчуття небезпеки. А от теракти з великою кількістю жертв зазвичай призводять до іншого: до мобілізації суспільства. Люди чітко починають вимагати від держави зробити акції-відповіді й чітко розуміють, хто противник. Росії цього не потрібно. Тому Україні навряд чи загрожуватимуть терористичні акти, у яких гинутиме велика кількість мирних мешканців. А от щось на кшталт вибухів та підпалів слід очікувати й надалі. Тут уже питання у тому, як спрацюють наші спецслужби і чи зуміють вони гарантувати безпеку та спокій громадян. А ще у тому, чи понесуть терористи покарання за свої злочини».

Злочин і покарання

Загалом статистика злочинів, пов’язаних із тероризмом, кажуть експерти, дуже невтішна: за три роки війни в Україні зафіксовано понад 4, 6 тисяч таких випадків. У 2014 році за даними Генеральної прокуратури України зареєстровано 1515 злочинів за статтею 258 кримінального кодексу України, тобто терактів. Зокрема, 487 з них – за створення терористичних груп, ще 60 – за фінансування тероризму. Наступного 2015-го року загальна кількість зафіксованих злочинів, пов’язаних з тероризмом, дещо знизилась. Налічується 1305 випадків. Проте кількість справ за створення терористичних груп зросла до 887, а за фінансування тероризму – 184 провадження.

Але найбільше злочинів, пов’язаних із тероризмом, зафіксовано в Україні торік. Загалом у 2016-му відкрито 1865 справ: за створення терористичних груп – 391, а за фінансування тероризму – 84. Офіційної цьогорічної статистики наразі ще нема. І для порівняння: у 2013 році у Генпрокуратурі нарахували лише 4 такі злочини. За створення терористичних груп – 1 та за фінансування – 3.

«У цьому контексті слід наголосити на дуже важливому нюансі, – зазначив Богдан Петренко. – Ця статистика показує не тільки кількість терактів, які здійснились, а й враховує ті злочини, що тільки готувались, і їм вдалось запобігти. Але так чи інакше – цифри вражаючі. Проте найбільш вражаючою є інша цифра: станом на 2016 рік за період у три роки (з 2014 до 2017 рр.) за причетність до терористичних актів покарали лише 17 осіб. Відчувається якийсь дисбаланс між кількістю зареєстрованих злочинів і кількістю покараних: понад 4,6 тисячі злочинів проти 17 покараних!».
Більше читайте у матеріалі Ангеліни Григоришин “Терор в Україні: 4600 терактів. Покарано…17 осіб