Неділя 04 Квітень 2020, 18:42

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Терористичні загрози та сепаратизм в Україні

13.10.2017

Експерт УІДЕ Руслан Старовойтенко брав участь в прямому ефірі 5-го каналу. Коментарі стосувалися подій щодо розкриття терористичної групи в Маріуполі, загроз поширення тероризму та питань загострення ситуації на Закарпатті.

Відкрита інформація щодо розкриття підготовки терактів в Маріуполі може свідчити про такі сценарії дестабілізації в Україні:

1. Ініціатива терактів походить з ДНР. Авторами замовлення в такому разі можуть виступати аматори з числа терористів ,які пробують свої сили в диверсійній та підривній діяльності. Непрофесійність підготовки, зокрема, низька вартість замовлення (3-5 тис у.о.), відео-конференції з порадами щодо користування підривними засобами, все це ознаки низької військової компетентності кураторів та виконавців.

2. Ініціатива та підтримка терактів походить з РФ. В такому разі характер підготовки диверсії свідчить чи про перевірку готовності українських спецслужб, пошуки шпарин і недоліків в їх роботі, спроба психологічного тиску на Україну, чи про відволікання уваги при підготовці професійних терактів в інших місцях держави і з іншими цілями.

3. Існують загрози використання місць масового скупчення людей під час святкування релігійних та патріотичних свят 14 жовтня, запланованих масових заходів 17 жовтня. Для спецслужб та правоохоронців вкрай важливо втримати ситуацію під контролем та не допустити провокацій, які можуть призвести до численних людських жертв та будуть використані для пропаганди проти України.

4. Дивним видається факт щодо викриття зради військовослужбовця Національної Гвардії. Якщо посадова особа мала доступ до військових таємниць, то не потрібно було давати дозвіл на перетинання кордону з ворогуючою державою, де її було завербовано.

Ситуація на Закарпатті була достатньо прогнозованою, довгі роки ця територія залишалася фактично відірваною від життя країни. Інші прапори, мова, ЗМІ, програми фінансової підтримки з Угорщини. Україна своєчасно не ініціювала діалогу з угорською меншиною, зокрема, були проігноровані пропозиції щодо зміни виборчих округів для забезпечення представництва угорської спільноти у Верховній Раді. Зараз ухвалено зміни до законодавства, які викликали обурення і серед нацменшин України і серед ряду країн Євросоюзу. Вимога ПАРЄ видається логічною: спочатку узгодити зміни з представниками національних меншин, провести публічні дискусії, потім ухвалювати рішення.

Сам формат «більшовицького» нав’язування волі зверху викликає спротив, тим більше, в умовах децентралізації та прагнення до утвердження європейських цінностей та підходів до вирішення національних питань. Як влучно висловився вищий офіцер-аналітик військової розвідки Естонії у відставці Віллем Роод: «Україна сама собі створює проблеми і ставить себе і своїх союзників у скрутне становище». Тепер варто осмислити ситуацію і намагатися її виправити шляхом перемовин та досягнення компромісу з представниками національних меншин та дружніх нам держав Європейського Союзу.