Неділя 08 Серпень 2020, 22:52

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

ТОП-5 загроз безпеці українців у 2018 році

04.01.2018

2018 рік навряд чи стане спокійнішим для України. Ми залишаємось заручниками військово-політичної експансії Кремля, влади натовпу та насильницьких моделей поведінки серед пересічних громадян, – такі прогнози дають експерти Українського інституту дослідження екстремізму в аналітичному звіті присвяченому аналізу загроз безпеці українців у 2018 році.

Так, найголовнішою загрозою 2018 року для України в Інституті називають виборчу кампанію в Росії.

«До березня у Кремля є дві проблеми: примусити росіян прийняти на дільниці та примусити проголосувати за Путіна краще, ніж у 2012 році. А швидко мобілізувати людей можна двома шляхами – або терористичною, або – військовою загрозою. Україна в обох може стати об’єктом електоральної гри. Існують ризики, що в умовному «завтра» винними у терактах на території РФ будуть призначені українські націоналісти. Крім того, потенційно можливі і провокація загострень в Україні (від невеликих терактів до кривавих зіткнень поліції та протестантів)», – переконаний заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Друга загроза – ситуація у прикордонні Херсонщини і Криму. Саме там росіяни у найближчі 5 місяців планують побудувати паркан.

Експерт пояснює, що існують ризики, що провокації з боку росіян (наприклад штучні помилки демаркації кордону – перенесення його на декілька десятків метрів на територію України) можуть призвести до локалізованого військового конфлікту. Аналогічні ризики – прикордонного конфлікту -  може спровокувати нестійкість кримського мосту перед весняним льодоходом. Зрозуміло, що його руйнування «спишуть» на діяльність українських терористів. А з метою убезпечення кримчан від «укродиверсантів» росіяни можуть захопити частину Херсонської області. Офіційно це можуть назвати демілітаризацією прикордоння. Неофіційно – Росія зможе контролювати подачу дніпровської води в Крим.

Черговий етап напруження в Україні стане наслідком звіту США щодо оточення Путіна, що буде презентований у лютому. Залежно від того, хто переможе у конфлікті президент РФ – кремлівські олігархи, розвиватиметься ситуація в Україні. Якщо переможе Путін – це продовження прямої агресії у російське прикордоння. Якщо оточення – то шлях внутрішньої окупації. Перетворення України у зону перманентного внутрішнього конфлікту із чергування різних типів атак з поступовим посиленням підтримки проросійських сил населенням. Як наслідок – псевдомінування, кібератаки, політичні убивства та немасові теракти стануть реальністю цього року.

Четверта загроза – це посилення влади натовпу в Україні, яка примножена переходом країни до виборчої кампанії.

«Хоча українські президентські вибори розпочнуться лише у березні 2019, однак підготовка до них уже триває. Минулий рік показав, що натовп вирішує багато питань, тому кожен з тих, хто планує стати кандидатом, повинен мати свій контрольований натовп. І свої парамілітарні угруповання. Тому конфлікти між «натовпами» та тітушками – стануть ознакою наступного року. Через це виборча кампанія (яка включатиме і активізація протестів напередодні) може перетворитись в одну з найкривавіших з часів незалежності України», – говорить Богдан Петренко.

І нарешті п’ята загроза, на яку звертають увагу в Інституті – виборчі кампанії у наших західних сусідів. Парламентські вибори в Угорщині у квітні. Головні ризики – для угорських пам’яток на території України і для українських – на території Угорщини. У зоні ризику – громадяни України угорського походження та українці в Угорщині. Аналогічна ситуація і з Польщею, де у наступному році відбудуться місцеві вибори.

Але найбільший ризик, переконаний Богдан Петренко – це популярність насильницької моделі поведінки у пересічних українців. Йдеться не лише про п’яні розбірки з гранатами, а й про зростання насилля під час самосудів. Надто мало справедливості у державній системі правосуддя та надто багато насилля у сучасному суспільстві.