Неділя 24 Лютий 2020, 00:19

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

У 2015 році в Україні зберігатиметься тенденція збільшення кількості екстремістських проявів

29.01.2015

29 січня 2015 року представники Українського інституту дослідження екстремізму (УІДЕ) в прес-центрі УНІАН презентували звіт «Екстремізм в Україні – 2014: прояви, тенденції, прогнози».

За словами директора УІДЕ Олега ЗАРУБІНСЬКОГО, метою дослідження було виявлення проявів, причини зростання кількості екстремів в українському суспільстві з метою прогнозування та вироблення рекомендацій щодо деескалації екстремізму.

_MG_1854«Як правило, великі потрясіння вивільняють не лише масу конструктивної, але й деструктивної, руйнівної енергії, яка трансформується у такі прояви суспільної нетерпимості, як ксенофобія, політичний екстремізм, рейдерство, тероризм, міжконфесійне протистояння тощо. Однак, якщо ми ставимо за мету досягнення європейської якості життя та впроваджуємо стандарти європейських цінностей, ми маємо звернути увагу на загрози, які можуть стати на заваді євроінтеграційних процесів та негативно впливатимуть на рівень безпеки в суспільстві», –  пояснює він.
Регіони України, – заявив експерт УІДЕ Богдан ПЕТРЕНКО, – кардинально відрізняються за кількістю зафіксованих у них проявів екстремів. Зокрема, у Луганській та Донецькій областях зосереджено 60% усіх крайніх дій, і це без врахування прямих військових зіткнень. В той час як у 17 регіонах разом – менше 10%, що навіть менше показників столиці. Важливим, відмітив він, що екстремізм у Криму, не зважаючи на завіряння від окупантів миру й спокою під час його загарбання,  лишається на високому рівні, і суттєво випереджає прояви екстремів у сусідніх Херсонській, Миколаївській чи навіть прифронтовій Запорізькій області.

Серед основних причин збільшення рівня екстремізму в Україні експерт Інституту Руслан СТАРОВОЙТЕНКО виділив:_MG_1901

-         Геополітичну зацікавленість керівництва Російської Федерації у створенні в Україні конфліктної зони.

-         Втрату легітимності державної влади, що відбувалась з кінця 2013 року і до кінця лютого 2014 року, і проблеми з довірою до нової влади у окремих регіонах України.

-         Особливості виборчих процесів, в першу чергу – виборів до Верховної Ради України.

Директор Інституту Олег ЗАРУБІНСЬКИЙ наголошує, що загальне розхитування ситуації та поширення крайніх проявів у різних сферах життєдіяльності в Україні
призвели до суттєвого зниження ролі норм та органів, що покликані регулювати суспільне життя.

«Ми спостерігаємо суттєве збільшення прецедентів, коли реалізація різноманітних інтересів відбувається шляхом застосування прямого насильства. Це формує силову модель поведінки, яка для багатьох виглядає як оптимальна, відповідно відбувається популяризація екстремізму як методу поведінки», – говорить він.

_MG_1808На думку експертів УІДЕ протягом року спостерігатиметься подальше посилення тенденцій до самоорганізації суспільства задля подолання проявів екстремізму: марші миру, створення відповідних правозахисних організацій, місцевої самооборони, неформальних спроб протидіяти насильству і беззаконню.

Велика вірогідність, що ці соціальні інститути протидіятимуть не лише проявам екстремізму, але й частково – органам влади, які, на їх думку, не спроможні повною мірою виконувати свої функції.

Однак, наголошують дослідники, будь-які спроби влади деескалувати екстремізм можуть певною частиною суспільства трактуватись як каральні дії чи як «зрада ідеалів Майдану».

На їх думку, війна як чинник ескалації екстремістських проявів нестиме постійну загрозу розповсюдження екстремів не лише на території Донбасу, а й на інші області України.

На окупованій території АР Крим вірогідні загострення міжетнічних конфліктів, зокрема посилення окупаційного терору щодо кримських татар. Імовірні прояви екстремів стосовно проукраїнські налаштованих жителів та їхньої громадянської позиції. Продовжиться процес перерозподілу власності, її рейдерські захоплення.

Водночас, в Інституті прогнозують зростання екстремів у всіх регіонах під час виборів до місцевих органів влади, які плануються у 2015 році._MG_1835

Директор УІДЕ Олег ЗАРУБІНСЬКИЙ запропонував низку рекомендацій щодо деескалації екстремістських проявів. Серед них:

- Проведення національного «круглого столу» за участю представників державної влади, громадського суспільства, експертів та міжнародних організацій з метою системної оцінки загроз ескалації екстремізму та напрацювання рішень для вирішення проблемних питань сьогодення (безпеки, декорупціоналізації, деолігархізації, демонополізації, децентралізації).

- Здійснення на постійній основі моніторингу проявів екстремів заради виявлення і профілактики загроз безпеці громадян.

- Впровадження оптимальних моделей соціальної адаптації та реабілітації переміщених осіб, мігрантів, біженців, учасників бойових дій.

- Ухвалення пакету антирейдерських законів, включаючи посилення кримінальної відповідальності замовників і учасників протиправних дій.

- Проведення комплексного дослідження використання «мови ворожнечі» в інформаційному просторі.

- Забезпечення платформи та інструментів широкого соціального діалогу, впровадження альтернативних неконфліктних методик вирішення проблемних питань. Впровадження практик медіації, розрахованих на державних службовців, підприємців, студентства, громадських активістів.

Ознайомитись із дослідженням Ви можете за посиланням.

Відео прес конференції, присвяченої презентації дослідження.

Частина 1

Частина 2